XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

W dniach 22 i 23 października 2013 roku uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w XIII Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

Do Warszawy przyjechali m.in. :

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Wałęsa

Prezydent RPA Fredrik Willem de Klerk

Dr Szirin Ebadi

Dr Ira Helfand z organizacji Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej

Prof. Ekonomii Muhammad Junus

Jego Świątobliwość XIV Dalajlama

Ci zacni goście dyskutowali na tematy ,,Sprawiedliwości społecznej „ i ,, Solidarności na rzecz pokoju i bezpieczeństwa „

Z dużą uwagą i zainteresowaniem przysłuchiwaliśmy się wypowiedziom poszczególnych Noblistów.

Bardzo spodobała nam się wypowiedź Dr Szirin Ebadi z Iranu, która mocno podkreślała, że aby skutecznie zwalczyć terroryzm nie wystarczy aresztować głównych przywódców a należy, jej zdaniem , przeznaczać większe środki na rozpowszechnianie edukacji w krajach biednych i zagrożonych wojną.

Z kolei Prof. Muhammad Janus postulował, aby zmniejszyć dysproporcję zamożności różnych społeczeństw. Należy uczyć pracowitości i przedsiębiorczości. Jego zdaniem sama pomoc finansowa nie przynosi pożądanych efektów.

Bardzo poruszył nas apel XIV Dalajlamy do nas, ludzi młodych, w którym przekonywał do życia w szacunku i akceptacji kultur, ras, i religii. Zdaniem Jego Świątobliwości dzięki temu możemy uniknąć wojen, konfliktów i budować lepszą przyszłość.

Na zakończenie odbyła się ceremonia wręczenia Sharone Stone Nagrody Pokoju za

,, solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedia HIV i AIDS oraz niesienie im nadziei „

Nagrodę tej popularnej aktorce wręczyli m.in. Dalajlama i Lech Wałęsa

Klaudia Smielewicz klasa I c