Pani Dąbrowska niezwykłym świadkiem historii

Z okazji 40- lecia Ursynowa  w LXIII LO im. Lajosa Kossutha gościliśmy niezwykłych mieszkańców naszej dzielnicy: Panią Alinę Dąbrowską oraz Pana Andrzeja Machnowskiego.

Tych dwoje ursynowian połączył  film dokumentalny zatytułowany “Świadek czasu pogardy”.

Pani Alina Dąbrowska w czasie okupacji niemieckiej działała na rzecz polskiego podziemia.   Aresztowana przez gestapo trafiła najpierw do Auschwitz, a następnie do innych obozów koncentracyjnych, w tym między innymi do Ravensbruck – największego obozu koncentracyjnego dla kobiet. Pan Andrzej Machnowski jest reżyserem, dokumentalistą, który zafascynowany  historią pani Aliny nakręcił  film dokumentalny o jej wojennych losach.

W dniu 7 marca 2017 roku miło nam było gościć panią Alinę Dąbrowską wraz z mężem oraz córką Magdaleną Dąbrowską,  również mieszkanką Ursynowa – prezesa fundacji Kluboteka Dojrzałego Człowieka. Przybył także reżyser Andrzej Machnowski  oraz pani Teresa Jurczyńska – Owczarek przewodnicząca Rady Dzielnicy Ursynów. Zaszczyciła nas również  pani Anna Klimowicz – starszy specjalista z Biura Edukacji IPN.

Wszyscy przybyli goście oraz uczniowie naszej szkoły obejrzeli film dokumentalny ” Świadek czasu pogardy” w reżyserii pana Andrzeja Machnowskiego. Zrobił on na wszystkich niesamowite wrażenie, gdyż opowiadał o niezwykłych przeżyciach wojennych pani Aliny. Po projekcji  młodzież naszego liceum dowiedziała się, jak doszło do spotkania tych dwojga niezwykłych mieszkańców Ursynowa, jakie przeżycia towarzyszyły im podczas kręcenia tego filmu i czego się o sobie nawzajem dowiedzieli.  Chętnie odpowiadali na pytania  uczniów.

Zaproszeni  goście otrzymali komiks wydany  w formie książkowej “Dziewczęta z Ravensbruck” opracowany przez  naszych uczniów pod kierunkiem pani prof. Doroty Myśliwskiej.

Skip to content