Dzień Języków Obcych 2009

Dnia 4 grudnia 2009 roku po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień ten został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku.

W przygotowaniach do projektu brało udział ponad pięćdziesięciu uczniów różnych klas. Uroczystość prowadzili uczniowie z klasy III c – Joanna Kaczorowska i Igor Samsel. Przedstawienie pod tytułem „ Pół żartem – pół serio, czyli językowe podróże po Europie” miało przede wszystkim zaprezentować uczniom różne ciekawostki dotyczące języków obcych. Językową podróż rozpoczęliśmy od języka niemieckiego. Klasa III A przygotowała po niemiecku kabaretową wersję „ Czerwonego Kapturka” Braci Grimm. Następnie uczniowie Klasy II D przebraniu przedszkolaków zaprezentowali piosenkę „Krokodyl Schnapi”.
Po wysłuchaniu ciekawostek dotyczących języka francuskiego, publiczność gromkimi brawami przywitała chłopców z klasy IIB, którzy wykonali „ Jezioro Łabędzie”, wykazując się znajomością wielu figur baletowych. Kasia Skwierzyńska i Karolina Kucharska zaśpiewały piosenkę „ Desenchantee”, a Anna Ciucias wyrecytowała wiersz Jana Brzechwy„ Kaczka Dziwaczka” w wersji francuskiej.
Nie zabrakło również języka rosyjskiego. Krzysztof Karpienko z klasy III E po mistrzowsku zaprezentował różne sposoby użycia czasownika „iść” w języku rosyjskim. Uczennica z klasy II B Luisa Monsalve wyrecytowała dobrze wszystkim znany wierszyk „ Murzynek Bambo” w coraz modniejszym ostatnio języku hiszpańskim.
Publiczność obejrzała również prezentację multimedialną dotyczącą Japonii i języka japońskiego. Naukę języka japońskiego w naszej szkole prowadzą od kilku lat wolontariusze z Japonii.
W przedstawieniu po raz pierwszy wystąpiła ekipa telewizji „ Kossuth TV”. Uczennice klasy III C przeprowadziły wywiady między innymi z panem Dyrektorem Pawłem Mazurem ( nauczycielem historii), z panem Tomaszem Skrzypczakiem ( nauczycielem WOS) i panią Dorotą Maćkowiak

( nauczycielką geografii). Zadawane pytania dotyczyły ulubionych języków obcych i ich używania na co dzień.

Język angielski reprezentowany był przez chłopców z zespołu „ Ich Trole”, którzy nie tylko zaśpiewali , ale przede wszystkim zagrali utwór „ Smoke on the water”. Jako ostatni prezentowany był język włoski. Najpierw Ania Ciucias i Błażej Culepa wykonali najpiękniejszą włoską piosenkę o szczęściu „ Felicita”. Następnie chłopcy z klasy III C zaśpiewali piosenkę „ Zuppa Romana” . Podczas tej finałowej piosenki wszyscy wykonawcy pojawili się na scenie i wspólnie zakończyli przedstawienie żegnani brawami.
Publiczność oceniła przedstawienie jako bardzo udane ,ale najważniejsze jest to że wszyscy biorący udział w tym projekcie doskonale się bawili i z pewnością zachowają miłe wspomnienia z tego wydarzenia.
Przesłaniem projektu było propagowanie nauki języków obcych, co naszym zdaniem udało się doskonale. Naprawdę warto uczyć się języków obcych.

 

Skip to content