Marsz Różowej Wstążki 2009

10 października 2009 roku wolontariusze z LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha po raz trzeci uczestniczyli w Marszu Różowej Wstążki.
XI Marsz Różowej Wstążki odbył się pod hasłem „My idziemy, rak się cofa”. Przeszliśmy Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem do Placu Zamkowego, gdzie stanęło Miasteczko Różowej Wstążki. Tradycyjnie można było wykonać USG piersi w namiotach, badanie mammograficzne w specjalnym mammobusie oraz uzyskać poradę onkologów. Po raz pierwszy można było indywidualnie skonsultować się z pielęgniarkami, które uczyły jak wykonać samobadanie piersi.
Było optymistycznie, różowo i duża w tym nasza zasługa, ale było także energetycznie, dzięki energii uczestników i bębniarzy.
Uczestnicy Marszu na Placu Zamkowym uformowali kształt różowej wstążki – symbol walki z rakiem piersi, co zostało utrwalone przez fotografa z wieży widokowej przy kościele św. Anny.
W jednym z namiotów organizatorzy stworzyli studio fotograficzne, w którym znani fotograficy: Kuba Dąbrowski, Tomek Sikora i Wojtek Wieteska wykonywali portrety chętnych uczestniczek .Posłużą one do wykonania mozaiki promującej Marsz Różowej Wstążki. Mozaikę jak i zdjęcie różowej wstążki z wieży widokowej znajdziecie na stronie www.marszrozowejwstazki.pl
Odbyło się wiele atrakcji: szybki kurs nordic walking, pokaz ćwiczeń w rytmie salsy, a także koncerty. Wystąpili wokaliści Teatru Roma oraz Sebastian Karpiel – Bułecka z zespołem Zakopower.
Patronat honorowy nad imprezą objęły: Małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska, Minister Zdrowia Ewa Kopacz oraz Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
W Marszu uczestniczyli jako wolontariusze uczniowie klasy 2B i 3B oraz panie Teresa Guła i Renata Kos.
Bawiliśmy się świetnie i czekamy na kolejny Marsz za rok! ☺

Różowa wstążka to ogólnoświatowy symbol walki z rakiem piersi – najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Do niedawna ponad połowa chorych umierała z powodu zbyt późnego wykrycia choroby. Wykonywanie regularnych badań kontrolnych (samobadanie, USG, mammografia) umożliwia wczesne wykrycie zmian w piersiach oraz szybkie podjęcie leczenia. Rak piersi wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny, dlatego tak ważną rolę odgrywa profilaktyka.

Informacje o profilaktyce raka piersi znajdziesz na poniższych stronach internetowych:
www.wielkakampaniazycia.pl
www.avonkontrarakpiersi.pl
www.amazonki.com.pl
www.rakpiersi.edu.pl
Bezpłatna infolinia onkologiczna (od poniedziałku do czwartku w godz. 16.00 – 22.00): 0 800 493 494

Opracowała: Renata Kos

Skip to content