Spotkanie z prof. Bartoszewskim

001

W dniu 9 listopada 2010 roku uczniowie klas: IIIe i IIIg pod opieką pani prof. Doroty Myśliwskiej uczestniczyli w spotkaniu „Po obu stronach muru…”, którego gościem specjalnym był prof. Władysław Bartoszewski. Odbyło się ono w Kinie Atlantic, a rozmowę prowadził Artur Wolski. Fragmenty najnowszej książki („I była dzielnica żydowska w Warszawie”) prof. Bartoszewskiego, której współautorem jest Marek Edelman, czytał Jacek Braciak. Po rozmowie zaś odbył się specjalny pokaz filmu pt.:” Niedokończony film”.Całość zorganizowana była w związku z 70-tą rocznicą utworzenia Getta w Warszawie (12 października 2010) i stanowiła „zgrabne” połączenie prezentacji książki weteranów Powstania Warszawskiego, rozmowy z jednym z Nich oraz pokazania, poprzez film, czego możemy spodziewać się po najnowszym dziele prof. Bartoszewskiego i Marka Edelmana. Spotkanie z tak wielkim autorytetem, jak Pan Profesor, było dla wszystkich wielkim przeżyciem. Do Kina Atlantic, przybył wraz z małżonką, Panią Zofią. Największe wrażenie zrobiła na nas pasja, z jaką  przekazywał przeróżne historie, związane z tematem spotkania, ale także pozostałych doświadczeń z okresu 1939-1945. Uderzającą była także determinacja, z jaką pragnie uświadomić swoich rozmówców i rzadko spotykana bezpretensjonalność. Prof. Bartoszewski jest postacią nietuzinkową, świadkiem tragedii getta warszawskiego, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, byłym więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, działaczem Polskiego Podziemia. Dwukrotnie piastował stanowisko Ministra spraw zagranicznych, był senatorem IV kadencji. Obecnie jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Został odznaczony Orderem Orła Białego, oraz mianowany honorowym obywatelem państwa Izrael. Pomimo całego swojego doświadczenia, wielu zdobytych odznaczeń oraz  odwagi jaką wykazał się m.in. ratując wielu Żydów z getta, pozostaje człowiekiem niezwykle skromnym, swoje osiągnięcia i bohaterskie czyny, traktując jako zwyczajne przejawy przyzwoitości.

009

Książka, której prezentacja odbyła się podczas spotkania, stanowi relacje wydarzeń widzianych z dwóch stron muru i z dwóch perspektyw- uczestnika walk w getcie oraz historyka i jednocześnie dziennikarza, w czasie wojny zaangażowanego w niesienie pomocy Żydom. Każdy z autorów przywołuje zapamiętane obrazy, nastroje, decyzje, fakty, a także przedwojenną historię tej dzielnicy. Zebrane w książce teksty, jak podkreślał Prof.Bartoszewski, powstały w różnym czasie, miejscami widać pewien dystans, a chwilami jest to wręcz emocjonalna podróż w czasie. Wśród zawartych w niej tekstów znalazły się: zapis rozmowy i wspólnego spaceru Władysława Bartoszewskiego i Marka Edelmana w kwietniu 1960 roku po terenie dawnego; rozmowa, która w dwudziestą rocznicę Powstania w getcie obaj autorzy prowadzili w siedzibie kwartalnika „Cahiers Polotne-Allamagne”, po raz pierwszy publikowana po polsku; relacje Marka Edelmana „Getto walczy”; a także publikacja Władysława Bartoszewskiego „Żydzi Warszawy 1939-1942”, zawierająca opis powstawania gett, codziennego życia w getcie warszawskim oraz relację z Powstania w getcie, wraz z danymi liczbowymi i dokumentami. Film, który także mieliśmy okazję obejrzeć podczas spotkania otrzymał w 2010 roku nagrodę Grand Jury Prze na festiwalu Hot Docs w Toronto oraz nagrodę w kategorii „Najlepszy montaż” na FF w Sundance. Reżyserem jest Yael Hersonski. Na film składają się wspomnienia i komentarze ocalonych, których Reżyserka konfrontuje z niemieckim filmem, wsłuchując się w ich komentarze (”Przechodziłam obok trupów, ale ich nie zauważałam. Nie byłam w stanie niczego poczuć. Jestem szczęśliwa, że dziś mogę płakać, że dziś jestem człowiekiem”- mówi jedna z rozmówczyń.), fragment niesławnego filmu, sylwetki uchwyconych w kadrze niemieckich operatorów i przerażone spojrzenia filmowanych mieszkańców getta. Wychwycone przez reżyserkę niuanse przenoszą film na poziom uniwersalny, karzą zastanowić się nad naturą i uwarunkowaniami każdego zapisu archiwalnego. Dokument to jeszcze jedna mistyfikacja propagandy nazistów, a normalne” życie od początku do końca zaaranżowano, pod bacznym okiem pilnujących porządku esesmanów.

012

Spotkanie zrobiło na wszystkich wielkie wrażenie. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać z Profesorem Bartoszewskim i wysłuchać dalszej części Jego niezwykłych i wzruszających opowieści.

Agata Owczarska uczennica klasy IIIg

Skip to content