Gra MESE w naszej szkole

W dniu 23 kwietnia w Dniu Patrona naszej szkoły odbył się finał gry ekonomicznej – “Zarządzanie firmą-MESE”. W rozgrywkach wzięły udział po cztery drużyny reprezentujące uczniów klas : 2D i 1F.

“Zarządzanie Firmą” jest programem edukacyjnym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia prowadzone są w oparciu o komputerową symulację procesów gospodarczych. W trakcie gry uczniowie przekonują się o przydatności, a wręcz konieczności posiadania wiedzy teoretycznej do podejmowania trafnych decyzji gospodarczych, prowadzących drużynę do zwycięstwa w symulowanej konkurencji.

W trakcie gry na każdym jej etapie uczniowie mogą podejmować maksymalnie 5 decyzji:
1) ile produkować,
2) po jakiej cenie sprzedawać,
3) ile przeznaczyć na marketing produktu,
4) ile na inwestycje (tylko odtwarzać czy powiększać moce produkcyjne?),
5) a ile na badania i rozwój?
Przed firmami stoi zadanie osiągnięcia lepszych wyników od konkurencji w kategorii zysków, sprzedaży i udziału w rynku. Aby to osiągnąć muszą podejmować trafne decyzje. Aby zaś podejmować trafne decyzje, muszą umieć analizować otrzymywane wydruki dokumentów finansowych (rachunek wyników, bilans, przepływy gotówkowe) oraz umiejętnie planować i realizować własną strategię.

Gra jest anglojęzyczna. Jest to dodatkowa okazja poznania angielskiego słownictwa ekonomicznego.

Najlepszą drużyną okazała się się grupa ekonomistów “RSI”: Mateusz Choma, Adrian Jutrowski, , Mciek Ładziński i Jonasz Wesołowski, uczniowie klasy 2D.

Gratulacje!!! W przyszłym roku rewanż?

autorka tekstu: prof. Urszula Kazalska.

Materiały o programie pochodzą ze strony: http://www.junior.org.pl