DZIEŃ PATRONA

Od kilku lat Dzień Patrona połączony jest z obchodami Dnia Edukacji Narodowej oraz Ślubowaniem klas pierwszych. To wydarzenie w szczególności dedykowane jest dla uczniów klas pierwszych, którzy powinni poznać sylwetkę Patrona oraz związki łączące Polskę i Węgry na przestrzeni dziejów, dlatego też w tym roku zrealizowaliśmy projekt, który polegał na podjęciu przez uczniów różnych aktywności, których finał prezentujemy w trwającym Tygodniu Patrona. 13 października
przeprowadzony został,, Konkurs wiedzy o Patronie i relacjach polsko-węgierskich”. Klasy pierwsze reprezentowały trzyosobowe delegacje. Uczestnicy odpowiadali na dwie tury pytań- pierwsza dotyczyła sylwetki Lajosa Kossutha-jego działań politycznych, walki o niepodległość Węgier i związków ze sprawą polską. Druga tura obejmowała wydarzenia i wątki wspólnej historii Polski i Węgier. W ostatecznej rozgrywce największą ilość punków zdobyła drużyna klasy 1 G, drugie miejsce zajęła klasa 1C, a trzecie 1A. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Kolejnym zadaniem było przygotowanie przez zespoły klasowe plakatu- kolażu pod hasłem KOSSUTH TO MY. Prace miały pokazać związek uczniów z Patronem oraz wyrazić charakter klasy. W tej części projektu nagrodzeni zostali uczniowie klasy 1G i 1F.
Poza tym na lekcjach HIT-u uczniowie przygotowali prezentacje na różne tematy np.
1.Jestes przewodnikiem i przygotowujesz plan zwiedzania Budapesztu.
2.Kuchnia węgierska.
3.Znani Węgrzy.
4.Węgierscy Patroni warszawskich ulic.
5.Postaci ze wspólnej historii Polski i Węgier- szukamy ich na korytarzach naszej szkoły.

Jola Wiszniewska