Konkurs historyczny “Tryptyk Warszawski”

KONKURS HISTORYCZNY PT. TRYPTYK WARSZAWSKI

W kwietniu 2005 r. Muzeum Historyczne m.st. Warszawy ogłosiło konkurs historyczny pt. “Tryptyk Warszawski – trzy pokolenia warszawiaków w walce o godność człowieka (1920, 1939-1945, 1980)”. Patronat nad konkursem objął ówczesny prezydent m.st. Warszawy Lech Kaczyński.
W skład Komitetu Honorowego całego przedsięwzięcia weszli między innymi:

• Władysław Bartoszewski, historyk, były minister MSZ III RP,
    • Norman Dawis – historyk,
    • Wojciech Roszkowski – historyk, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Tematyka prac konkursowych musiała dotyczyć losów Warszawy i jej mieszkańców uwzględniając wszystkie trzy rocznice:

• 1920 – wojna polsko-bolszewicka,
    • 1945 – zakończenie II wojny światowej,
    • 1980 – powstanie Solidarności.

Praca w formie prezentacji multimedialnej mogła być wykonana przez jednego ucznia lub zespół uczniów. Do konkursu zgłosili się uczniowie klasy II c, tj. Aneta Woźniak – Tylawska i Krzysztof Komorowski. W listopadzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Wśród laureatów znalazł się uczeń klasy II c – Krzysztof Komorowski, który za swoją prezentację zatytułowaną “Tryptyk Warszawski” otrzymał wyróżnienie.
W dniu 12 grudnia 2005 r. na uroczystą galę, która odbyła się w Teatrze Powszechnym, zostali zaproszeni dyrektor naszej szkoły p. Barbara Krępska, p. Dorota Myśliwska, nauczyciel historii i nasz laureat Krzysztof Komorowski.
Po  krótkiej części artystycznej organizatorzy dokonali ceremonii wręczenia nagród.

Autorka tekstu: Dorota Myśliwska