Zlot młodzieży PTTK w Palmirach

W sobotę, 21 października 2006 r., 19 uczniów naszego liceum, pod opieką p. dyrektora Pawła Mazura i nauczyciela WF Jacka Kalaty, wzięło udział w 46. Centralnym Zlocie Młodzieży PTTK “PALMIRY 2006”. Na dziewięciu zlotowych trasach prowadzących przez Mazowsze spotkało się ponad 2000 osób. Tegoroczna edycja Zlotu, w 350 rocznicę bitwy pod Warką, poświęcona była pamięci wielu pokoleń żołnierzy walczących o Polskę i cywili, którzy za Polskę zginęli.

Trasa rowerowa grupy naszych licealistów prowadziła od szkoły na ul. Hirszfelda, ścieżkami rowerowymi przez Ursynów, Mokotów i Bemowo do Puszczy Kampinoskiej. O godz. 14.30 dotarliśmy na polanę obok wsi Pociecha, gdzie na uczestników Zlotu czekała wojskowa grochówka oraz szereg atrakcji: pokazy łuczników i rycerzy średniowiecznych z epoki bitwy pod Grunwaldem, prezentacja żołnierzy szwedzkich z okresu “Potopu” oraz pokaz grupy rekonstrukcji historycznej zgrupowania “Radosław”. Oprócz żywych lekcji historii uczestnicy Zlotu obejrzeli pokaz umiejętności ratowników Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Straży Pożarnej. Każda zorganizowana grupa uczestników zlotu otrzymała pamiątkowy dyplom i znaczki.
O godz. 17.00 zaciągnięte zostały harcerskie warty przed Krzyżem Powstańczych Oddziałów Specjalnych “Jerzyki” i rozpoczęła się ceremonia zakończenia Zlotu. Następnie kolumna uczestników prowadzona przez orkiestrę reprezentacyjną Wojsk Lądowych przeszła na cmentarz-mauzoleum w Palmirach. Tam zgromadzeni wysłuchali audycji dźwiękowej o dziejach tego narodowego sanktuarium, po czym odbył się wojskowy Apel Poległych.