70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Wojna obronna

Polski 1939 roku dostarczyła wielu przykładów zdeterminowanego oporu i powszechnej woli walki narodu polskiego z dwoma agresorami. Szczególnie wymownym tego symbolem była czterotygodniowa obrona Warszawy, w której obok regularnych oddziałów wojskowych zaangażowała się też ludność cywila miasta. Obrona stolicy przeszła do historii jako jedna z największych i najdłużej trwających bitew tej wojny.
   Od 3 września obrona stolicy dowodził gen. bryg. Walerian Czuma, a obroną cywilną ówczesny prezydent Warszawy Stefan Starzyński.
W dniu 01.09.2009 odbyła się w naszej szkole uroczystość poświęcona właśnie postaci Stefana Starzyńskiego. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich pod kierunkiem pani prof. Doroty Myśliwskiej przygotowali spektakl, w którym poznajemy Pana prezydenta przed wojną. W trakcie rozmowy z jego przyjacielem, poetą Antonim Słonimskim mamy okazję poznać plany rozbudowy Warszawy, czy też usłyszeć słynne przemówienia Stefana Starzyńskiego, gdy miasto, które wyśnił „płonęło”. Starał się wtedy wspierać mieszkańców w tych trudnych chwilach i zagrzewał ich do dalszej walki z wrogiem.
   Scenariusz przedstawienia napisała Monika Michalczyk z klasy III c. Uczniowie starali się jak najwierniej odtworzyć realia tamtych czasów i dołożyli wszelkich starań, aby publiczność mogła poczuć ówczesny klimat lat trzydziestych XX wieku. Aktorzy ubrani byli w stroje z epoki, a w tle widoczne były archiwalne zdjęcia i kroniki filmowe.
   Igor Samsel z klasy IIIc wcielił się w rolę Stefana Starzyńskiego , Michał Mazurczak z klasy III c był poetą Antonim Słonimskim, znajomym Starzyńskiego. Adam Maliszewski z klasy IIe opowiadał o losach etapach obrony Warszawy. Joanna Kaczorowska  z klasy III c przybliżyła zebranym dzieciństwo i młodość Pana prezydenta. Monika Michalczyk z klasy IIIc wcieliła się w rolę mieszkanki Warszawy. Joanna Ballaun z klasy IIIg jako gazeciarz, opowiadała o losach Warszawiaków we wrześniu 1939 roku. Jakuba Matysiak z klasy IIIa był dziennikarzem przeprowadzającym rozmowę ze Starzyńskim. Poszczególne sceny z życia Pana prezydenta miały miejsce na tle scenografii, która wykonała Elżbieta Sałajczyk z klasy IIIc, a dekoracje wykonali Anna Surginiewicz i Rafał Siecla z klasy IIIg. Informacje o Stefanie Starzyńskim przygotowała Aleksandra Broniszewska z klasy IIIg, a zdjęcia związane z tym okresem przygotowali:Kinga Kawczyńska , Anna Sąsiadowicz i Rafał Warszawski  Iii klasy Iii oraz Agata Owczarska z klasy II g i Adam Maliszewski z klasy II e .Montaż wykonał Kacper Chlebowicz z klasy III c oraz Grzegorz Foks z klasy III a.
   Atmosfera panująca podczas tej uroczystości była podniosła i skłaniała widzów i słuchaczy do refleksji, że dzięki takim ludziom, jak Stefan Starzyński możemy podziwiać „naszą” Warszawę i swoją pracą i zaangażowaniem czynić ją jeszcze piękniejszą..

Opracowała Dorota Myśliwska
Skip to content