Spotkanie z historią-film pt.”Rozległe pole”

Dnia 21 października  wieczorem, w Domu Spotkań z Historią i Ośrodku Karta  wyświetlany był znakomity film „Rozległe pole”,  Gerburg Rohde-Dahl.  Wielokrotnie nagradzany  dokument  doskonale  podejmujący temat stosunku społeczeństwa niemieckiego do historii nazizmu i okresu okupacji w Polsce.

„Z jednej strony obserwujemy postępującą budowę Pomnika Holokaustu w Berlinie i słuchamy niezwykle ciekawych, refleksyjnych i kontrowersyjnych komentarzy przygodnych przechodniów, robotników, a także architekta i innych osób publicznych. Z drugiej strony widz konfrontuje się ze szczerą i bezkompromisową refleksją Gerburg Rohde-Dahl nad jej niemiecką tożsamością i kształtowaniem się własnej świadomości politycznej w kontekście historycznych i rodzinnych doświadczeń okresu 1939-1945. Ojciec autorki filmu był członkiem NSDAP, urzędnikiem w okupowanej Gdyni, do której docierały wiadomości o obozie Stutthof. Pani Rohde-Dahl spędziła w Gdyni kilka lat wczesnego dzieciństwa, wspominając je jako „szczęśliwe“. Rozmowy ze starszą siostrą to próba swoistego rozrachunku z postacią ojca i z własną postawą. Osobiste komentarze autorki są wyrazem wewnętrznych dylematów, pozostawiają otwarte pytania i skłaniają – nie tylko widza – do dalszych refleksji.”

W projekcji filmu uczestniczyło uczestniczyli uczniowie z klasy 3g i 3e wraz z panią Dorotą Myśliwską. Po filmie wzięliśmy czynny udział w dyskusji i rozmowie z reżyserką  na temat wrażeń i przemyśleń dotyczących filmu.

Marlena Utrata kl.3g

 

niemka1

Skip to content