SPOTKANIE Z PIOTREM SZATYŁOWICZEM

W dniu 26 października uczniowie klasy 2c, realizujący rozszerzony program wiedzy o społeczeństwie, gościli na lekcji absolwenta naszego Liceum- Pana Piotra Szatyłowicza, autora filmu dokumentalnego pt.,, Homo Politicus”. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu, którego tematyka stanowi uzupełnienie zagadnień realizowanych podczas lekcji wos, a dotyczących zasad funkcjonowania demokracji, ruchów społecznych i politycznych o różnym charakterze. Po projekcji rozpoczęła się dyskusja, uczniowie dzielili się  spostrzeżeniami i wrażeniami  ale również byli ciekawi jaka była motywacja autora do podjęcia tego tematu, jak przebiegała praca nad filmem, co sprawiło największe trudności i  co najbardziej Go zaskoczyło.  Ostatnie sceny filmu kręcone były w roku 2015- ale pomimo upływu kilku lat uczniowie dostrzegli analogie do wydarzeń na obecnej scenie politycznej jak również ponadczasowość niektórych zjawisk polityczno-społecznych. Film zmusza do refleksji. Polecamy go wszystkim, którzy interesują się zagadnieniami związanymi z fenomenem zdobywania władzy.

Jola Wiszniewska