TYDZIEŃ EUROPY

Zajęciami z z Panią dr hab. Martą Witkowską rozpoczął się TYDZIEŃ EUROPEJSKI w naszym Liceum. Pani Maria jest doktorem nauk o polityce, kierownikiem Zakładu Prawa i Instytucji Europejskich (2015-2019), pełnomocnikiem Rektora ds. Międzynarodowego Programu Staży Parlamentarnych (2011-2019), z-cą Redaktora Naczelnego „Przeglądu Europejskiego” (2017-do chwili obecnej), Sekretarzem Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym (2005-2008),  wielokrotną stypendystką uczelni niemieckich i austriackich, wykonawcą Jean Monnet Network „MoreEU – More Europe to Overcome the Crisis” (2016-2019)kspert Komisji Europejskiej w Polsce – członek Team Europe (2009-do chwili obecnej), Prezesem Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich O/Warszawa (2014-do chwili obecnej) oraz członkiem Rady Naukowej “The Review of European Affairs”.  W zajęciach uczestniczyła młodzież z klasy 3cp. Pierwsza część zajęć poświęcona była –Wartościom Teuropejskim w życiu młodych ludzi, druga ofercie nauki, pracy, wolontariatu UE dla młodych ludzi.

W dniu 26.04.2022 uczniowie klasy 1c uczestniczyli w warsztacie przygotowany przez Polską Fundację Schumana we wspołpracy z Fundacją Bronisława Geremka na temat kompetencji medialnych. Zajęcia prowadził Pan Filip Szulik-Szarecki. Celem warsztatu było uświadomienie młodzieży skali dezinformacji w tym fałszywych treści na temat UE oraz podniesienie kompetencjii z zakresu przeciwdziałania dezinformacji oraz ochronie prywatnych danych i poruszania się w portalach społeczniościowych. Młodzież chętnie zadawała pytania, dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniami.

We środę 27 kwietnia uczniowie klas realizujących rozszerzony program wiedzy o społeczeństwie – 2c i 3ap3bp3cp uczestniczyli w spotkaniu online z Panią Europoseł Danutą Huebner. Spotkania z Panią Profesor to już stały stały punkt naszych obchodów DNIA EUROPY. W tym roku rozmawialiśmy przede wszystkim na temat skutków wojny w Ukrainie w kontekście polityki europejskiej i światowej oraz drogi Ukrainy do Wspólnoty. Poza tym ważnym elementem był wątek dotyczący przestrzegania prawa i praworządności w państwach członkowskich, prawa traktatowego i krajowego. Pani Danuta Huebner wspominała również czas starań i przygotowań Polski przed przyjęciem do UE. Starała się pokazać miejsce UE w globalnej polityce gospodarczej.

Kolejny dzień Tygodnia Europy poświęcony był demokracji, konkretnie sposobom debatowania o demokracji i w demokracji. Zajęcia warsztatowe dla uczniów klasy 3ap 3cp 2c i 1c prowadziła Pani Hanna Paniś- Mistrzyni Polski Debat Oksfordzkich. Uczniowie próbowali swoich sił w szukaniu argumentów i kontrargumentów w przygotowanych tematach. Efektywność, partycypacja, reprezentacja, odpowiedzialność- to najważniejsze wartości w debacie o demokracji.

Ostatniego dnia przygotowywaliśmy tablice tematyczne wykorzystując prace wykonane przez naszych uczniów. Zdjęcia prezentują inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych oraz plakaty promujące wartości UE.

Jolanta Wiszniewska

Skip to content