Klub Fundacji “Świat na tak”

Mamy laureatkę wśród wolontariuszy!

Została nią Justyna Kupidura, uczennica z klasy drugiej w naszej szkole.

Każdego roku Fundacja „ Świat na Tak” organizuje na terenie całej Polski konkurs, w którym wyłowionych jest 8 laureatów – najlepszych wolontariuszy. W XVII Stołecznej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych, uczestniczyło w Warszawie blisko 410 młodych ludzi w dwóch kategoriach wiekowych.
Pierwszą była grupa w wieku od 8 do 15 lat, dzieci ze szkól podstawowych . Nazywane w konkursie – „ Ósemeczkami”.
Drugą grupą była młodzież  w wieku od 16 do 19 lat,  ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nazywana w Konkursie – „Ósemkami”.
Eliminacje do Konkursu prowadzone były na szczeblu dzielnicowym ( w marcu 2010 roku) i przed komisja stołeczną ( w kwietniu 2010 roku).
Z naszego liceum do konkursu zgłoszone były w lutym 2010 roku dwie uczennice: Katarzyna Sujak i Justyna Kupidura. Obie dziewczyny przeszły przez etap dzielnicowy i znalazły się wśród 45 wyróżnionych wolontariuszy w drugiej grupie wiekowej.
W dniu 12 maja 2010 roku nasze uczennice wraz z opiekunami szkolnego Klubu Fundacji „Świat na TAK”, otrzymały zaproszenie na galę do Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Z ramienia władz oświatowych w Gali uczestniczył vice prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – pan Włodzimierz Paszyński i  Minister Edukacji  Narodowej – pani Katarzyna Hall.
Z pośród 45 wyróżnionych wolontariuszy, Jury Konkursu wybrało 8 najlepszych w kategorii  „Ósemek” i w kategorii „Ósemeczek”.
Wszystkich nagrodzonych wolontariuszy przedstawiła osobiście prezes Fundacji Świat na TAK – pani Joanna Fabisiak. Każdy z nagrodzonych otrzymał gorące słowa podziękowania za prace dla innych osób. Kiedy wymieniona została uczennica z naszego liceum _ Justyna Kupidura, wszyscy uczestnicy Gali usłyszeli kilka zdań o Justynie:

dyplom dla Justyny
…” Odpowiedzialność, życzliwość i wytrwałość w dążeniu do celu to słowa, które trafnie charakteryzują Justynę. Wielka radość sprawia jej praca z osobami niepełnosprawnymi. Rozumie ich potrzeby, pragnienia i marzenia. Dlatego podjęła się zadania, przekraczającego tak naprawdę jej możliwości, by sprawić im radość. Justyna bardzo chce, aby jej podopieczni, z dysfunkcjami intelektualnymi, odkrywali w sobie zdolności i talenty nie dostrzegane przez otoczenie. Postanowiła więc wraz z wolontariuszami w „klubu Ośmiu” przygotować przedstawienie o Kubusiu Puchatku i wystawić je w ośrodku terapeutycznym. Napisała więć scenariusz przedstawienia, zaplanowała scenografię a przede wszystkim nauczyła rół i gry aktorskiej niepełnosprawnych przyjaciół. Wynik był rewelacyjny, a aktorzy poznali smak artystycznego triumfu kłaniając się ze sceny, przy burzy oklasków. Początki działalności w wolontariacie nie były dla niej łatwe. Justyna pamięta, z jakim niepokojem myślała o pierwszym spotkaniu z samotnym, starszym małżeństwem. Ale obawy pierzchły, gdy ujrzała uśmiech osób, którym pomagała. To była dla niej największa nagroda, dała jej poczucie, ze ta praca nigdy nie idzie na marne, a niemożliwe staje się możliwe.”
Gratulujemy Justynie wygranej.
Warto przytoczyć fragment hymnu Fundacji, by zachęcić innych do działania na rzecz potrzebujących.:
”Zmieniaj świat na tak,
W każdym geście i słowie
Pokaz ludziom, że człowiek
Innym szczęście powinien dziś dać.”
Nie wstydźcie się okazywać serce i dawać odrobinę radości innym.
Autor: prof. Dorota Maćkowiak

Skip to content