Przyrodniczy obóz naukowy

                Przyrodniczy obóz naukowy w Wigierskim Parku Narodowym

                15 października 2015 r. uczniowie klas drugiej B i trzeciej B o 6.30 stawili się pod szkołą i wyruszyli w podróż na Suwalszczyznę zgłębić swoją wiedzę przyrodniczą  w terenie.

                Pierwszym przystankiem było zwiedzanie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Zaczęliśmy od zwiedzenia Izby Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach, gdzie zapoznaliśmy się z historycznym dziedzictwem Pojezierza Suwalskiego. Następnie autokarem z przerwami na piesze wędrówki przemieszczaliśmy się po parku, aby poznać formy ukształtowane przez lodowiec. Zatrzymaliśmy się nad najgłębszym w Polsce Jeziorem Hańcza, przy Głazowisku Bachanowo, przede wszystkim jednak podziwialiśmy piękne krajobrazy z punktów widokowych w Turtulu, gdzie znajduje się siedziba SKP, w Smolnikach i z Cisowej Góry. Po długich godzinach wędrówki dotarliśmy do Gawrych Rudy, gdzie zasłużyliśmy na wyczekiwany odpoczynek.

                Kolejne dni spędziliśmy w Wigierskim Parku Narodowym.

                Drugiego dnia przed rozpoczęciem wędrówki wysłuchaliśmy w głównej siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem dwóch prezentacji na temat torfowisk i ptaków oraz zwiedziliśmy wystawę typu taksydermia. Następnie udaliśmy się na zajęcia edukacyjne w terenie: „Torfowiska z bliska” i „Zwierzęta WPN”. Spacerując po Wigierskim Parku Narodowym obserwowaliśmy na torfowiskach zagrożone gatunki roślin, a na jednym z punktów widokowych mieliśmy szansę obserwować przez lornetki różne gatunki ptaków wodnych. Po południu zwiedzaliśmy Zespół Pokamedulski w Wigrach oraz odbyliśmy spacer ścieżką edukacyjną “Puszcza”.

                Trzeciego dnia wypoczęci i naładowani pozytywną energią wyruszyliśmy do WPN na terenowe zajęcia edukacyjne “Tropem bobra” oraz “Co szumi w lesie?”. Po intensywnych zajęciach udaliśmy się do Płociczna na przejazd zabytkową Wigierską Kolejką Wąskotorową. Na przystankach kolejki podziwialiśmy otaczający nas starodrzew Puszczy Augustowskiej oraz malownicze widoki nad Wigrami.  Wieczorem pod rozgwieżdżonym niebem smażyliśmy kiełbaski oraz ogrzewaliśmy się w cieple ogniska, wspominając wspólne lata spędzone w naszym liceum.

                Ze smutkiem przywitaliśmy dzień czwarty. Po opuszczeniu ośrodka ” Zatoka Uklei” wyruszyliśmy na ostatni etap naszej wycieczki. W muzeum Wigier wysłuchaliśmy prezentacji na temat obszarów ochrony Natura 2000 oraz ryb. W czasie, gdy część uczniów zwiedzała wystawy w Muzeum Wigier, podzieleni się na 10 osobowe grupy wypływaliśmy Leptodorą ( łodzią ze szklanym dnem) na jezioro Wigry. Na dnie jeziora obserwowaliśmy gąbki, glony, bogatą roślinność wodną oraz wejścia do żeremi bobrów.

                Po zajęciach udaliśmy się do autokaru by wyruszyć w drogę powrotną do domu. Zmęczeni ale szczęśliwi żegnaliśmy wszystkie  ciekawe miejsca, które mieliśmy okazje zwiedzić i poznać. Podroż minęła nam bezpiecznie i spokojnie. Cieszymy się, że mogliśmy oderwać myśli od zbliżającej się matury i nabrać sił na kolejne miesiące nauki. Na pewno będziemy miło wspominać spędzony razem czas.

                Kamila Bujańczyk i Katarzyna Nowakowska z klasy 3B

 

Skip to content