Wymiana z młodzieżą ze szkoły w Kaliningradzie

W marcu 2004 roku zwróciła się do naszej szkoły z propozycją współpracy ze szkołą w Kaliningradzie – pani Katarzyna Grzechnik – wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.

W dniach 24, 25 i 26 marca 2004 delegacja naszego liceum: dwie nauczycielki, panie Barbara Charasz i Anna Matusiak wraz z trójką uczniów z klasy II F – Alicją Zarembą, Wojtkiem Aftyką i Kamilem Gaworskim, uczestniczyła w obchodach DNI MŁODEGO EUROPEJCZYKA. Spotkanie młodzieży z Polski i Rosji odbywało się w Kaliningradzie. Podczas pobytu zostały omówione zasady współpracy obu szkół. Efektem tej wizyty byłą wymiana uczniów, zapoczątkowana we wrześniu 2004 roku, wizytą 22 osobowej grupy młodzieży kaliningradzkiej pod opieką 3 nauczycielek. Goście byli w Warszawie od 27 września do 1 października 2004 roku. Przez cały czas wymiany, uczniowie naszego liceum opiekowali się koleżanką lub kolegą z Kaliningradu. Goście mieszkali w polskich domach. Uczestniczyli w codziennym życiu rodzin. Nasi uczniowie organizowali podopiecznym czas wolny. Jednocześnie realizowali obowiązujący plan wymiany.

Młodzież wspólnie pracowała nad projektem: “Ursynów – moja mała ojczyzna, i ty także możesz ja pokochać.
Uczniowie realizowali projekt w 4 grupach, składających się z 5 uczniów z Polski i 5 z Rosji.
Autorzy projektu (panie Barbara Charasz i Anna Matusiak), zaproponowały tematy do realizacji przez każdą grupę:

  1. Zabytki i miejsca historyczne Ursynowa.
  2. Pomniki przyrody i ochrona środowiska.
  3. Ursynów – miasto w mieście.
  4. Od niemowlaka do magistra.

Młodzież polska i rosyjska pod opieką nauczycieli z “Kossutha” (p. Ewą Kerner, nauczycielką języka angielskiego, p. Dorotą Maćkowiak, nauczycielką geografii, p. Jolantą Woźniak, pedagogiem szkolnym oraz p. Tomaszem Parysem, nauczycielem języka niemieckiego), odwiedziła różne miejsca w Dzielnicy Ursynów i jej okolicy.
Zadaniem grup było zbieranie w ramach danego tematu materiałów podczas wycieczek i przewidzianych spotkań. Młodzież odwiedziła różne miejsca. Zwiedziła obiekty zabytkowe (Kościół Św. Katarzyny na Służewcu, Pałacyk Ursyna Niemcewicza), park i zabudowania SGGW, Uczniowie obejrzeli rezerwaty przyrody, Aleję Kasztanową, Park Natoliński. Przeszli się po alejkach w Lesie Kabackim poznając drzewostan. Odwiedzili siedziby ursynowskich uczelni: Wyższą Szkołę Przymierza Rodzin, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Gościli w Urzędach Dzielnicy: w banku, na posterunku policji, w wydziale komunikacji, w placówkach opieki zdrowotnej, w hipermarketach. Poznawali różne typy placówek oświatowych: przedszkole, szkoły podstawowe, gimnazja, licea. Przeprowadzali wywiady; robili zdjęcia.
Na podstawie zdobytych informacji młodzież wybierała najważniejsze i najciekawsze wiadomości na przydzielony temat. W ostatnim dniu zajęć wszystkie grupy dzieliły się między sobą zdobytą wiedzą. Forma prezentacji zależała od inwencji uczniów. W przygotowaniu prezentacji komputerowej pomagały naszym uczestnikom nauczycielki informatyki: p. Urszula Kazalska i p. Danuta Olędzka. Inna formą prezentacji były: postery, skecze, scenki rodzajowe, zabawy taneczne oraz opowiadania.
Prezentacje przedstawiono na wspólnym spotkaniu wszystkich uczestników wymiany w dniu 30 września 2004 r. Wszystkie prace graficzne młodzieży zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej w formie wystawy. Praca nad projektem dała uczestnikom dużo zadowolenia i satysfakcji.
W ramach wizyty w naszej szkole, uczestnicy mieli również zorganizowane przez pedagoga i psychologa zajęcia integracyjne.
Jedno popołudnie spędzili na wycieczce po Warszawie.
Wszyscy wyjechali na jedniodniową wycieczkę po Mazowszu zatytułowaną “Być może gdzie indziej są ziemie piękniejsze“. Zwiedzili Łowicz, Nieborów i Żelazową Wolę.
Rewizyta w Kaliningradzie odbyła się na początku listopada 2004 roku. Podczas naszego pobytu braliśmy udział w uroczystych obchodach DNI KRAJÓW REJONU BAŁTYCKIEGO. Zwiedzaliśmy miasto Kaliningrad. Byliśmy w Muzeum Oceanu i Muzeum Kanta. Zaproszono nas na przedstawienie teatralne. Uczestniczyliśmy w całodniowej wycieczce do nadmorskiej miejscowości Swetłogorsk. Gościliśmy również w Konsulacie Generalnym RP, z którym współpracuje szkoła nr 40 w Kaliningradzie.
Młodzież pracowała nad tematem “Kaliningrad w oczach młodzieży“. Efektem były wykonane postery zaprezentowane publiczności w szkole.
Obecnie uczniowie, którzy brali udział w pierwszej wymianie z młodzieżą ze szkoły w Kaliningradzie, utrzymują stały kontakt. Korespondują ze swoimi kolegami, piszą e-maile i planują dalsze spotkania.

Autorka tekstu:  Barbara Charasz

 

Skip to content