Wymiana z Rosją

Współpraca z młodzieżą ze Smoleńska.

Nasza szkoła może się poszczycić wieloletnią współpracą z młodzieżą ze szkół rosyjskich. Początkowo nawiązaliśmy współpracę z uczniami z Kaliningradu. Jednak kłopoty związane z transportem bardzo nam utrudniały nasze kontakty.
Od 30 listopada do 4 grudnia 2009 roku po raz drugi gościliśmy u nas kolegów ze szkoły w Smoleńsku.
Zasady współpracy są bardzo proste. Przede wszystkim określamy cel naszej komunikacji i temat projektu, w którym uczestniczą uczniowie obu szkół. Chcemy zapoznać się z miejscem, w którym mieszkają nasi koledzy i pokazać im nasze miasto. Dlatego też tematem głównym współpracy jest „Ursynów – Smoleńsk nasza mała ojczyzna, ty też możesz ją pokochać”.
Dodatkowo młodzież prowadzi dyskusję na określony temat. Tym razem rozmawialiśy o prawach człowieka, a w szczególności o prawach dziecka.
Dla naszych uczniów niezmiernie ważny jest kontakt z żywym językiem rosyjskim. W Warszawie nasi goście mieszkają w domach swoich kolegów i stają się, na czas pobytu, członkami rodzin, w których przebywają. W Smoleńsku my mieszkamy w rosyjskich domach. Rozmawiamy z rodzicami i rodzeństwem naszych gospodarzy, odwiedzamy ich ciocie, dziadków, zjadamy posiłki typowe dla rosyjskiego domu. Nie ma lepszej możliwości nauki języka.

Program pobytu młodzieży ze Smoleńska w Warszawie:

30. IX. poniedziałek
Powitanie na dworcu Centralnym, przyjazd do domu i odpoczynek po długiej podróży.
Godzina 12.00 zbiórka w szkole, spotkanie z Dyrekcją i przedstawienie uczestnikom planu zajęć na czas pobytu.
Po obiedzie zwiedzanie Starego Miasta
Wieczór w domach
1.XII. wtorek
9.00 zbiórka w szkole. Wtorek był dniem zwiedzania Warszawy. Byliśmy w Łazienkach, w Pałacyku na Wodzie, w Muzeum Techniki, ogłądaliśmy panoramę miasta z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki.
2.XII. środa
Jak zwykle rozpoczęliśmy dzień od zbiórki. Następnie zwiedzaliśmy Ursynów. Chcieliśmy pokazać gościom, że na terenie naszej dzielnicy można, zaczynając od żłobka, ukończyć studia wyższe. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego wywarła duże wrażenie na młodzieży smoleńskiej. Przed obiadem gościliśmy również u Burmistrza Dzielnicy Ursynów. Wizyta w urzędzie była dla nas dużym i bardzo miłym przeżyciem. Po obiedzie młodzież zajmowała się opracowaniem prezentacji, która zawsze jest zwieńczeniem naszych spotkań.
3.XII. czwartek
Przed południem odbyła się debata dotycząca praw człowieka. Za udział w dyskusji uczniowie ze Smoleńska zostali ocenieni przez swoje opiekunki. Po obiedzie pojechaliśmy na cmentarz żołnierzy radzieckich. Popołudnie było czasem wolnym. Chyba głównie wykorzystanym na zakupy.
4.XII. piątek
Rano część uczniów naszej szkoły została zaproszona na przygotowaną wcześniej prezentację. Młodzieży ze Smoleńska wręczono dyplomy. Nasi goście wzięli również udział w koncercie, poświęconym językom obcym na wesoło, a przygotowanym przez młodzież naszej szkoły.
O 15.30 pociąg zabrał naszych gości do Smoleńska

Skip to content