Dzień Holandii

Od lipca do końca grudnia 2004 roku Unii Europejskiej przewodniczy Holandia. Autorzy programu autorskiego, w ramach edukacji o integracji europejskiej, zaprojektowali i przygotowali przebieg zajęć na temat Holandii. Na dzień o Holandii wybrano termin 15 grudnia 2004 roku. Przygotowania do tego dnia trwały od listopada.

Pani Irmina Karczewicz opracowała scenariusz Dnia Holandii. Przygotowała konkurs wiedzy o tym kraju. Zaproponowała projekt scenografii dla każdego z korytarzy. W dniach poprzedzających uroczystości w szkole, uczniowie z klasy II C spotkali się z attache kulturalnym przy Ambasadzie Holandii w Warszawie. Uzyskane na spotkaniu wiadomości wykorzystali w konkursie wiedzy o Holandii.

Pani Aleksandra Ksel – Osęka przygotowała materiały źródłowe na temat kultury holenderskiej. Razem z uczniami z klasy IC przygotowała do prezentacji fragmenty tekstu Erazma z Rotterdamu “Pochwała głupoty”.

Pan Jerzy Gołaszewski czuwał nad przebiegiem Dnia Holandii. Zorganizował wykład na temat architektury miast holenderskich.Uczniowie z klasy IIC i IIIG opracowali plakaty o gospodarce Holandii. Zagadnienia wybrali wspólnie z panią Dorotą Maćkowiak,nauczycielką geografii.

Wychowawcy klas o profilu edukacji europejskiej wraz z uczniami dekorowali korytarze. Wszyscy uczniowie wykonali również kilkaset kolorowych papierowych tulipanów. Ułożone w koszykach, stanowiły ciekawy akcent dekoracji. W korytarzach pojawiły się też wiatraki – symbol holenderskiego krajobrazu.

Kącik gastronomiczny przygotowali uczniowie z klasy IIC. Zaprojektowali treść informacyjną w “Biurze turystycznym”, które działało przez cały dzień obchodów Dnia Holandii.

Uczestnikami zajęć edukacyjnych o Holandii byli uczniowie klas: IC, IH, IIC, IIIC i IIIG. Dekoracje, które wystawione były jeszcze przez kilka dni, mogli obejrzeć wszyscy: nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Tekst i zdjęcia: Dorota Maćkowiak

Skip to content