WYSTAWA FOTOGRAFII- JULIEN BRYAN ,,OBLĘŻENIE”

82 rocznicę wybuchu II wojny światowej upamiętniliśmy wystawą wyjątkowych fotografii Juliena Bryana udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Julien Bryan (1899–1974), amerykański dokumentalista i fotograf jako jedyny korespondent zagraniczny przybył do walczącej Warszawy 7 września 1939 r. Od prezydenta Stefana Starzyńskiego otrzymał samochód, tłumacza i ochronę, by mógł bez przeszkód filmować miasto i pokazać światu dokument ukazujący niemieckie metody prowadzenia wojny totalnej i bombardowanie miasta przez Luftwaffe. Jego zdjęcia z tego okresu przeszły do legendy, a za pomocą amerykańskiej prasy mógł je zobaczyć cały świat. Zdjęcia pokazywały zniszczenia ale również emocje, dramat cywilnych mieszkańców stolicy.21 września 1939 roku wyjechał z płonącej Warszawy, zabierając ze sobą bogaty materiał dokumentujący życie ludności cywilnej i bestialstwo żołnierzy niemieckich. Taśmy filmowe zostały następnie wykorzystane do montażu filmu „Oblężenie” („Siege”), obrazującego bohaterską postawę warszawiaków. Film był wyświetlany w amerykańskich kinach wiosną 1940 roku. Uzyskał nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej do Oscara w 1941 roku w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.W 2012 roku Instytut Pamięci Narodowej uhonorował Juliena Bryana przyznaną pośmiertnie nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej.

Młodzieży zaprezentowany został film, a materiał fotograficzny był bazą do wykonania kart pracy, które uświadomiły jak bohaterską postawę wykazali warszawiacy w 1939r.Przypomnieć należy, że nasze miasto za obronę w 1939 roku odznaczone zostało Orderem Virtuti Militari 

Jola Wiszniewska  

 

Skip to content