Podobnie jak w latach ubiegłych Biuro Parlamentu Europejskiego w Warszawie przygotowało seminarium inauguracyjne kolejnej edycji PROGRAMU EPAS, które odbyło się 30 września i 1 października. Z uwagi na decyzję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego zakazującą przyjmowania gości w budynkach Parlamentu w państwach członkowskich spotkanie było w formule online. Partnerem wykonawczym było Centrum Edukacji Obywatelskiej reprezentowane przez Pana Mateusza Wojcieszaka
Seminarium był doskonale przemyślany tak by nowi uczestnicy mogli otrzymać podstawową wiedzę na temat programu i zagadnień europejskich natomiast nauczyciele i szkoły uczestniczące kolejny rok mogły wymienić się doświadczeniami ale również posłuchać o programach i propozycjach dla młodzieży ze strony instytucji unijnych w Polsce oraz organizacji działających na rzecz edukacji europejskiej. Osobny warsztat poświęcono problemom związanym z powrotem uczniów po zdalnym nauczaniu oraz metodom aktywizującym. Nauczyciele mogli również uzyskać aktualne informacje na temat programu POWER i Erasmus+ , jak również wybrać udział w warsztatach dotyczących problematyki dyskryminacyjnej, zarządzaniem czasem lub przygotowywaniem projektów.
Ponadto przedstawiciele uczniów z klasy 2c i 3 uczestniczyli w spotkaniu z Panią Europoseł Magdaleną Adamowicz z EPL, która mówiła o bieżących sprawach nad którymi pracuje PE. Zachęcała młodych ludzi do włączenia się w działania w ramach Konferencji dla Przyszłości Europy. Mówiła o potrzebie przestrzegania prawa i tolerancji.
Jola Wiszniewska