Warsztaty “Parlamentaryzm w działaniu”

W ramach realizacji programu Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego uczniowie klasy 3c wzięli udział w warsztatach organizowanych na zlecenie Punku Informacji PE przez Fundację Civis Polonus- ,,Parlamentaryzm w działaniu”.

Podczas zajęć uczestnicy  analizowali zasady prawidłowego funkcjonowania państwa demokratycznego, machanizmy zabezpieczające prawa i wolności obywateli oraz zagrożenia wynikające z nadużywania władzy. Zastanawiali się czy istnieje alternatywa dla demokracji i czy demokracja zawsze jest bezpieczna? Część zajęć poświęcona  była omówieniu konkretnych przypadków łamania praw człowieka i praw obywatelskich w różnych państwach na świecie. Dowiedzieli się w jaki sposób UE, a w niej  PE wspiera walkę o przestrzeganie praw człowieka. Poznali historię niektórych bohaterów Nagrody Sacharowa przyznawanej przez PE osobom represjonowanym za działalność na rzecz walki o prawa człowieka i obywatela.

Jolanta Wiszniewska