27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o ofiarach Holocaustu. W związku z tym Gośćmi klasy 2c byli założyciele Fundacji Pamięć Treblinki – Ewa i Paweł Sawiccy, którzy opowiadali o historii obozu zagłady w Treblince oraz o losach ofiar.
,, Treblinka jest największym cmentarzem polskich Żydów. Jest jednym z największym cmentarzy polskich obywateli. Szacuje się, że zginęło tu około 900 000 osób. Nie znamy dokładnej ich liczby, nie znamy imion i nazwisk tych, których tu przywieziono i zabito w komorach gazowych. Transporty przybywały z Warszawy, Polski centralnej, białostockiego, z grodzieńszczyzny, ale również z Macedonii i Czechosłowacji. Ta fabryka śmierci zaczęła działać 23 lipca 1942 roku. Po 14 miesiącach, jesienią 1943 r., wysadzono w powietrze komory gazowe i baraki – Niemcy próbowali zacierać ślady swej zbrodni.Tę przestrzeń dzisiaj wypełnia cisza. To miejsce domaga się nie tylko modlitwy i skupienia, ale również troskliwej pamięci oraz wiedzy….”
Jedną z inicjatyw Fundacji Pamięć Treblinki jest Księga Imion – ,, Tworzymy “Księgi Imion” ofiar Treblinki – przeszukujemy bazy danych, relacje, wspomnienia, dokumenty, przedwojenne i powojenne źródła, rozmawiamy z ostatnimi żyjącymi świadkami Zagłady, z rodzinami ofiar. Gromadzimy jak najwięcej danych – imiona i nazwiska, wiek, adresy, zawody. Tam gdzie to możliwe, poznajemy powiązania rodzinne, by móc wspominać całe rodziny. Jeśli znamy historię ich życia czy szczegóły związane ze śmiercią, pragniemy je zapisać, udostępnić, a również odczytywać w trakcie comiesięcznych spotkań w Treblince. Chcemy przywoływać w tych pomordowanych naszych braci – z całym bogactwem ich życia, marzeń, planów, miłości, trosk, radości i kłopotów. Chcemy, by na trwałe powróciła o nich pamięć…”
Jola Wiszniewska