WYCIECZKA KLASY 2C

W poniedziałkowy poranek  7 października wyruszyliśmy do Mikoszewa na Mierzeję Wiślaną. Pierwszym punktem naszego programu była wizyta w szczególnym miejscu, w  MUZEUM STUTTHOF W SZTUTOWIE, gdzie w latach 1939-1945 funkcjonował Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Tragiczną i poruszającą historia tego miejsca z perspektywy 85 lat powinna stanowić dla nas lekcję życia – by nie Pozostawać  obojętnym na krzywdę, stygmatyzację i wykluczenie innych. Bo zło rodzi się powoli ale jego skutki są często niewyobrażalne.

Drugiego dnia odbyła się fenomenalna integracja klasowa. Dopisała pogoda i cały dzień spędziliśmy na zadaniach w terenie. Były fotochallange, gry zespołowe, zawody sportowe, plażowe zadania i spacer do ujścia Wisły. Cudne krajobrazy, stada ptaków i zachodzące Słońce czego potrzeba więcej?….

Dzień trzeci klasa 2c spędziła w Gdańsku – mieście wolności i równości jak reklamuje się kolebką Solidarności. Rozpoczęliśmy od zwiedzania Wyspy Spichrzów oraz starego miasta. Pani Przewodniczka pokazała nam urokliwe zakątki opowiadając ciekawostki na temat architektury, polityki i historii. Zaskoczeniem dla wielu osób była informacja, że Gdańsk pod koniec II  wojny światowej został zniszczony w 80% . Odbudowa z przerwami trwała bardzo długo, a jej ostatni etap dopiero kończy się obecnie.

Następnie zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. W tym miejscu pokazano historię i fenomen Solidarności na tle  wydarzeń PRL. Jak działała opozycja, jak narodził się ruch związkowy, jak dokonała się transformacja polityczna i gospodarcza. Polecamy to miejsce na mapie atrakcji Gdańska.

Czwartego dnia powitało nas piękne Słońce dlatego z wielkim żalem opuszczaliśmy Mikoszewo. W drodze powrotnej do Warszawy zwiedzaliśmy największy na świecie zamek zbudowany z cegły – czyli nigdy niezdobyty przez żadną armię Malbork. Na kilka godzin przesiedlmy się w odległe czasy i historię Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, który tak mocno wpisał się w dzieje  Polski. Przywołaliśmy sceny z powieści Henryka Sienkiewicza pt. ,, Krzyżacy ” , wykorzystaliśmy wiedzę z zakresu historii sztuki oraz znajomość symboli i motywów  biblijnych. Podziwiając piękne, jesienne krajobrazy z nową wiedzą i doświadczeniami wracamy do Kossutha.
 
Jola Wiszniewska
Skip to content