Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Dzień ten został zapoczątkowany 24 marca 2006 roku. W tym dniu nastąpiło odsłonięcie pomnika Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Győr, jak również spotkanie prezydentów Polski – Lecha Kaczyńskiego oraz prezydenta Węgier – László Sólyom.  W następnym roku 2007  polski Sejm i Parlament Republiki Węgierskiej podjęły uchwałę o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Od tego momentu oba kraje starają się w szczególny sposób przypominać i upamiętniać wydarzenia łączące oba narody.

Węgrzy od setek lat są bliskimi przyjaciółmi naszego narodu. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się w porzekadle-,, Polak, Węgier dwa bratanki” . Wspomnieć należy, że Legiony Polskie uczestniczyły w Powstaniu węgierskim w 1849 roku. Lajos Kossuth, ben. Józef Bem, gen. Józef Wysocki,. Sandor Petofi ramię w ramię próbowali walczyć o nowy ład europejski. Węgrzy oferowali też pomoc Polsce w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920r. Pomimo stania po dwóch stronach konfliktu w czasie II wojny światowej Węgrzy oświadczyli, że ,,nie są skłonni brać udziału ani pośrednio, ani bezpośrednio w zbrojnej akcji przeciw Polsce”, pozostając wierni naszemu narodowi. Wypada przypomnieć tutaj postaci Henryka Sławika oraz Józefa Antala, dwóch bohaterów, którzy uratowali życie ponad 5 tysiącom Żydów polskich na Węgrzech. W czasie Powstania warszawskiego 1944 Węgrzy zaoferowali swoją pomoc. W 1956 przyczyną Powstania węgierskiego było m.in. poparcie węgierskich studentów dla wydarzeń Poznańskiego Czerwca. Po wybuchu walk w Budapeszcie, Polacy masowo oddawali krew dla rannych Węgrów, na terenie całego kraju odbywały się też zbiórki pieniędzy.

Z tej okazji naszą szkołę odwiedziła Pani Ambasador Węgier ORSOLIA ZSUZSANNA KOVACS, AKOS ENGELMAYER –Ambasador Węgier w Polsce w latach 1990-1995, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury Janos Tischler. Podczas uroczystości obecny był również zastępca burmistrza Dzielnicy Ursynów- Rafał Miastowski oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursynów Sylwia Krajewska.

PONIEWAŻ DWIE REWOLUCJE , TA Z ROKU 1849 I 1956 ROKU BARDZO ZBLIŻYŁY POLAKÓW I WĘGRÓW DLATEGO naszą imprezę  rozpoczęła rozmowa , przeplatana wątkami osobistymi , na temat tych wydarzeń naszych Gości- PANA AKOSZA ENGELMAYERA I PANA JANOSZA TISZLERA . Panowie podkreślali szczególną rolę młodzieży w e wspominanych wydarzeniach.  Następnie uczniowie naszego Liceum przeprowadzili wywiad z Panią Ambasador. Pytali o wymagania stawiane kandydatowi na ambasadora, o konieczne wykształcenie, umiejętności i predyspozycje .Pytali o bohaterów narodowych  ważnych dla obu narodów – o ,,Ojczulka Bema ‘’ i sławę Lajosa Kossutha. Nie zabrakło pytań dotyczących wspólnych przedsięwzięć Polaków i Węgrów.

Imprezę uświetnił występ ucznia klasy 1a, IA- YURKA WRANIKA –LOHREN, ,KTÓRY WYKONAŁ UTWÓR FRYDERYKA CHOPINA MINUT WALC OP.64. NUMER 1 oraz FRAGMENTU UTWORU CLEMENTI Muzio , Sonata nr 6.

Na zakończenie pani ambasador przekazała na ręce pani dyrektor szczególny prezent dla naszej szkoły , portret Lajosa Kossutha namalowany przez współczesnego malarza węgierskiego Gyozo Somogyi.

Jola Wiszniewska