GADKA SENACKA ,,WALKA O WODĘ.WODA TO ŻYCIE”

Uczniowie klas 3c i 4c z naszego liceum przez kilka tygodni przygotowywali się do wyjątkowego wydarzenia, którym było poprowadzenie XVII GADKI SENACKIEJ. Jest to inicjatywa Fundacji Mamy Głos, która od kilkunastu miesięcy inspiruje młodych ludzi do działania i debaty. Tym razem przygotowanie panelu powierzono Kossuthowi. To ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Poprzednie Gadki prowadzili między innymi uczniowie  Liceum Czackiego. Tematem, z którym przyszło nam się zmierzyć była WODA. Gadka kieruje się określonymi zasadami i regułami. Zawsze zapraszani są paneliści- specjaliści i autorytety w danej dziedzinie, których głos w debacie jest bardzo ważny jednak najważniejszy jest głos młodzieży uczestniczącej w wydarzeniu i zasiadającej ławach senackich. Moderatorami dyskusji byli Aleksandra Z. z klasy 4c i Karol Ch.3c. Mowę wstępną przygotowała Aleksandra P. z kl.3c, w wersji ukraińskiej przedstawiła ją Veronika z kl.3d. Poza tym nad przygotowaniem wydarzenia pracowała ekipa techniczna, której zadaniem było przygotowanie wydarzenia na fb i instagramie, prezentacja panelistów, wstawianie postów Ania Z. z kl.3c i Maja T. z kl.4c. Ponadto przygotowaliśmy performance w postaci rzeki. Laura z kl.3c zaprojektowała ulotki, które rozdaliśmy uczestnikom, a Janek O., Szymin B.i Kuba M.z 3c byli ekipą reporterską. Kuba K. prezentował postulaty. Nad wszystkim czuwała ekipa porządkowa kontrolująca wejścia, zgody, rozdająca krople wody Julia K., Patrycja D., Julia K., Magdalena, Maciek z 4c oraz Marysia, Ania i Ola z 3c.

Bardzo dziękuję całemu zespołowi za czas i energię oraz zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Mam nadzieję, że dla Was jako uczniów Kossutha- poza wyróżnieniem była to okazja do zdobycia nowych doświadczeń, poznania ciekawych osób i dobrego wspólnego czasu.

Naszymi panelistami byli:

Ewa Ewart

Dziennikarka i wielokrotnie nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych, specjalizującą się w filmach przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy. Urodziła się i wychowała w Polsce, ale większość swojego życia zawodowego spędziła w Wielkiej Brytanii, pracując dla telewizji BBC. Ewa Ewart podróżowała i pracowała w wielu krajach na świecie, gdzie zrealizowała dokumenty śledcze, polityczne i programy poruszające kwestie społeczne.

Magdalena Bobryk 

Magda Bobryk – założycielka Stowarzyszenia 515 Kilometr Odry, absolwentka Zarządzania Projektowaniem, przewodnik po Islandii, pomysłodawczyni platformy edukacyjnej www.podprad.edu.pl. Wyróżniona w 2023 roku przez australijską fundację POLCUL za niestrudzone działania na rzecz ratowania Odry, budowanie koalicji obywatelskiej w obliczu katastrofy na Odrze oraz za działania edukacyjne wokół rzek.

Piotr Nieznański 

Ekspert i praktyk w ochronie wód i rewitalizacji rzek. Współzałożyciel Koalicji Ratujmy Rzeki i Koalicji “Czas na Odrę. Współautor metody CodeForGreen – sprawczej edukacji o klimacie i środowisku. Od 25 lat inicjuje i nadzoruje projekty środowiskowe w WWF. Były członek Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Współtwórca nagrodzonego filmu “Do ostatniej kropli”.

 dr Stanisław Gawłowski 

Senator RP X kadencji, poseł na Sejm RP V, VI, VII, VIII kadencji, doktor nauk ekonomicznych. Samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem, radny Sejmiku Zachodniopomorskiego, prezydent Koszalina. Od wielu lat zajmuje się problemami ochrony środowiska i zasobów wodnych. Obecnie przewodniczący Nadzwyczajnej Komisji do spraw Klimatu.

dr Sebastian Szklarek 

Naukowiec z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN zawodowo związany z jakością wód powierzchniowych, a szczególnie wpływem zasolenia na ekosystemy słodkowodne. Popularyzator wiedzy o wodzie na blogu Świat Wody. Współautor licznych opracowań, ekspertyz i materiałów edukacyjnych dotyczących ilości i jakości zasobów wody

Struktura panelu:

10.00 – 11.30 Projekcja filmu Ewy Ewart ,,Do ostatniej kropli”  

11.30 – 12.00 przerwa

12.00 Przywitanie Sali – przez moderatorów: Aleksandra Zastawna 4c, KarolChomentowski 3c

  1. Zapowiedź wejścia Pana Marszałka Senatu RP profesora Tomasza Grodzkiego
  2. Wypowiedź Pana Marszałka
  3. Przedstawianie zasad panelu, jego celu, struktury i głosowanie nad akceptacja
  4. Przywitanie imienne specjalnych gości z afiliacjami: panelistów, senatorek, senatorów, komentatorów, zaproszonych gości
  1. Przemówienie po polsku: Aleksandra Pienkos 3c
  2. Przemówienie po ukraińsku: Veronika Kondratova 3d
  3. Dyskusja

13:45 Zamknięcie dyskusji

  1. Odczytanie postulatów i wręczenie ich Panu Marszałkowi.-Jakub Kokot 3c
  2. Ewaluacja
  3. Zamknięcie i pożegnanie

14:00 Wystąpienie Pana Marszałka Senatu RP na koniec:

Jola Wiszniewska

Skip to content