W ramach działającego w naszym Liceum Koła Debat Oksfordzkich w dniu 22.03.2022 odbyła się debata na temat Europejskiego Zielonego Ładu, w ramach którego należałoby dołączyć obowiązek uzyskania certyfikatu ekologicznego przez wszystkie firmy operujące na terenie Unii Europejskiej.
Drużynę prezentującą argumenty za reprezentowali: Mateusz D, Miłosz Ch, Mateusz R.oraz Marta O. Opozycyjną drużynę tworzyli: Maja G,. Hania Ż. Adam K. oraz Oskar S.
Nad prawidłowym przebiegiem debaty czuwała sędzia Pani Hanna Pabiś oraz Sonia. Słuchaczami i widownią oraz głosującymi byli uczniowie klasy 3cp oraz 1c.
Argumenty i kontrargumenty prezentowane przez kolejnych mówców dotyczyły różnych aspektów- społecznych, zdrowotnych ale przede wszystkim ekonomicznych. Aby przekonać słuchaczy odwoływano się do danych statystycznych oraz faktów historycznych, a także założeń programu Europejskiego Zielonego Ładu.
Po wysłuchaniu stron oraz mowach końcowych odbyło się głosowanie. Wynikiem 18 do 15 wygrała drużyna przeciwników wprowadzenia obowiązku uzyskiwania certyfikatów przez firmy operujące na terenie UE.
A oto fragmenty przemówień niektórych uczestników debaty:
,,Nasza drużyna chce obronić wszystkich konsumentów, a także najbardziej wrażliwą część rynku czyli małe firmy, są to grupy o których dobro drużyna propozycji zdaje się nie dbać. Udowodnimy Państwu, że wprowadzenie obowiązku certyfikowania negatywnie odbije się na zarówno już funkcjonujących firmach, jak i na przedsiębiorczości obywateli, którzy w przyszłości pragną założyć własne tak samo niezwykłe, jednak mniejsze firmy. Certyfikowanie przedsiębiorstw wpłynie również na nas, zwykłych obywateli, którzy zmierzyć się będą musieli z rosnącymi cenami wszystkich produktów. Argumenty są następujące: wzrost cen, uniemożliwienie wybicia się mniejszych firm oraz ogromne utrudnienia w funkcjonowaniu już istniejących na rynku firm, rozwinie .”
,,Zanim zacznę moją mowę, wspomnę jeszcze o kwestii, która jest kluczowa, a o której oponenci zapomnieli wspomnieć: BUDŻET. Unia Europejska zakłada “mechanizm sprawiedliwej transformacji”, który ma zapewnić małym firmom bezpieczną zmianę, tak by sprawnie funkcjonowały według ekologicznych wytycznych. Jednak czy wiecie Państwo, że UE przeznacza na cały plan Europejskiego Zielonego Ładu jedynie 1,8 mld euro???? Kwota ta jest wręcz śmieszna. Porównując, aby to Państwu lepiej zobrazować, to tyle, ile wcześniejsze roczne dotacje dla Polski. Ciężko sobie wyobrazić, aby firmy na terenie CAŁEJ Unii Europejskiej wprowadziły drastyczne zmiany w swojej działalności. Z tego powodu podejrzewamy, że firmy zostaną pozostawione same sobie i zmuszone do finansowania wszystkich transformacji na własną rękę.”
“Obowiązek posiadania certyfikatu Unijnego zablokuje możliwość powstania małych firm, których zwyczajnie nie będzie stać na ekologiczną produkcję, gdyż jest ona HORRENDALNIE DROGA. Nawozy, specjalny sprzęt, włożenie jeszcze większej ilości pracy i zasobów, nawet samo opłacanie certyfikatów i utrzymywanie wymaganego poziomu wiąże się z ogromnymi wydatkami. Właśnie te działania odbijają się potem na naszych paragonach przedstawiających wyższą kwotę. Weźmy jako przykład: butelki plastikowe i szklane. Różnica w cenie jest tak widoczna, że często aż odstrasza. ”
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieje na kolejne turnieje. Debaty uczą i doskonała kompetencje miękkie oraz poszerzają wiedzę merytoryczna uczestników.
Jola Wiszniewska