Ocaleni

W ramach obchodów 74 rocznicy wybuchu powstania w getcie nasi uczniowie mieli wyjątkową okazję spotkania z Ocalałymi z Holocaustu. Naszymi gośćmi byli Żydzi, którzy przyjechali do nas z USA, by dać świadectwo swojej historii życia . Gabriela Y. Karin urodzona w Bratysławie –  w momencie wybuchu wojny kilkuletnia dziewczynka – ocalała dzięki pomocy sióstr z bratysławskiego zakonu oraz przy pomocy Karola Blanna, który przez dłuższy czas ukrywał Jej ośmioosobową rodzinę . Drugim gościem był Robert Gemminer, urodzony w Polsce w 1935 r., który przebywał w getcie w Stanisławowie i cudem udało mu się uciec wraz z rodziną z transportu do Auschwitz. Wspomnienia naszych Gości były wzruszającym świadectwem czasów tragicznych. Zawierały piękne przesłanie, mówiące o tym, że sposób w  jaki przeżyjemy własne życie i to, co osiągniemy, zależy wyłącznie od nas i od tego, co mamy we własnych sercach. Spotkanie było możliwe dzięki współpracy naszego Liceum  z Forum Dialogu – organizacją pozarządową zajmującą się odkrywaniem śladów społeczności żydowskiej w Polsce. Dla naszych uczniów dodatkowym wyzwaniem był fakt, że spotkanie odbywało sie w języku angielskim.