PROPOZYCJE NA DZIEŃ EUROPY

  1. MŁODY GŁOS EUROPY – JAK MŁODE POLKI I POLACY WIDZĄ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ W UE

W jakiej Unii Europejskiej chce żyć młodzież? Co ich zdaniem wymaga zmian i reform?

9 maja 2021 r., w Dzień Europy, Komisja Europejska w Polsce oddaje głos młodym ludziom, aby powiedzieli, co jest dla nich ważne i jak wyobrażają sobie swoją przyszłość. Debata online z udziałem młodzieży i ekspertów będzie transmitowana na żywo od godz. 12:00 na Facebooku oraz na kanale YouTube Komisji Europejskiej w Polsce.

Od kilku tygodni trzy grupy młodych ludzi z całej Polski pracowały w ramach wirtualnych warsztatów, by przedstawić swoje wspólne postulaty i pomysły na zmiany w UE.  Poznamy je w Dzień Europy, 9 maja br., podczas debaty online „Młody głos Europy”, organizowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Za najważniejsze dla własnej przyszłości, młodzi ludzie uznali tematy edukacji, zdrowia oraz wartości, prawa i sprawiedliwości. Będą o nich rozmawiać z ekspertami:

  •               Andrzejem Rysiem, dyrektorem ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji DG SANTE z Komisji Europejskiej
  •               dr hab. Renatą Mieńkowską-Norkiene, ekspertką Team Europe
  •               dr hab. Marcinem Napiórkowskim, semiotykiem kultury, ekspertem Team Europe
  •               Justyną Suchecką, dziennikarką, autorką „Young Power”

Debata „Młody głos Europy” odbędzie się 9 maja (niedziela) o godz. 12:00 w formule online – transmisja na żywo na YouTube @komisjaeuropejska oraz Facebook @komisjaeuropejska. Spotkanie będzie miało charakter otwarty – każdy może w nim uczestniczyć za pośrednictwem internetu oraz będzie tłumaczone symultanicznie na polski język migowy. W trakcie debaty będzie można zadawać pytania w komentarzach pod transmisją. Debatę poprowadzi dziennikarka Justyna Dżbik.

Debata „Młody głos Europy” rozpoczyna w Polsce cały cykl spotkań, konferencji i debat, które będą odbywać się w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy (CoFE) – projektu Komisji Europejskiej, którego celem jest zachęcenie obywateli UE, aby aktywnie uczestniczyli w tych debatach, zgłaszali swoje postulaty i odegrali czołową rolę w określeniu priorytetów i wszystkich strategii politycznych Unii Europejskiej. Kluczowa rola w kształtowaniu przyszłości projektu europejskiego przypadnie właśnie młodym ludziom.

2. KONFERENCJA W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI EUROPY Prof. Danuty HÜBNER i Radosława SIKORSKIEGO na temat Konferencji w sprawie przyszłości Europy

wtorek 11 maja, godz. 10.00

W związku z inauguracją Konferencji w sprawie przyszłości Europy, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprasza na konferencję prasową online z udziałem posłów do PE prof. Danuty HÜBNER oraz Radosława SIKORSKIEGO we wtorek, 11 maja 2021 r., o godz. 10:00.

9 maja rozpocznie się Konferencja w sprawie przyszłości Europy. Dlaczego została ogłoszona? Jaki jest jej zakres tematyczny i jakie są jej cele? Kto i w jaki sposób może wziąć w niej udział oraz dlaczego warto to zrobić?

Na te i inne pytania odpowiedzą posłowie do PE z grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) profesor Danuta HÜBNER, koordynatorka komisji AFCO uczestnicząca w pracach przygotowawczych konferencji oraz Radosław SIKORSKI , przedstawiciel na Polskę grupy EPL w związku z przygotowaniem konferencji.

Konferencja prasowa odbędzie się za pośrednictwem platformy WEBEX. Wydarzenie będzie również transmitowane na żywo na stronie Biura PE w Polsce na Facebooku.

Zainteresowanych dziennikarzy prosimy o rejestrację pod tym linkiem.

Link do spotkania zostanie wysłany na dzień przed wydarzeniem do wszystkich zarejestrowanych dziennikarzy.

3. PRZYGODOWA GRA MIEJSKA

Zachęcamy uczniów i ich rodziny, by zagrać w przygodową, europejską i w pełni bezpieczną grę miejską „KIERUNEK EUROPA”, którą świętujemy tegoroczny Dzien Europy. Wyjątkowa rozgrywka odbędzie się w czterech miastach  w sobotę 12.06!

Pragniemy podkreślić, że Europa to nasze wspólne dziedzictwo, ale i nasza wspólna przyszłość. Dlatego w grze spotkamy przybyszów z przyszłości naszego kontynentu. Pokażą oni, że pozytywne zakończenie naszych problemów jest już na horyzoncie, ale tylko dzięki współpracy i skupieniu się na odpowiednich priorytetach uda nam się je osiągnąć.

Gra nawiązuje także do Europejskiego Roku Kolei – każdy punkt z animatorem będzie „stacją” kolejową, na której czeka zadanie nawiązujące do jej nazwy. Uczestnicy wcielą się w podróżników, którzy muszą odwiedzić kolejne fantastyczne stacje i wykonać czekające tam na nich zadania.

Gry odbędą się równolegle – w sobotę 12.06.2021r. – w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Teren rozgrywki obejmie wyłącznie centrum każdego z miast. Miejsce wyznaczonych kolejnych “stacji” i prowadzących je animatorów będą musieli odnaleźć uczestnicy gry.

Każdy zawodnik otrzyma pakiet gadżetów, zaś na najlepsze drużyny czekają specjalne nagrody – smartwatche, radia internetowe, aparaty instax oraz inne atrakcyjne nagrody.

Więcej szczegółów ogłosimy w ostatnich dniach maja. Śledźcie uważnie naszą stronę i media społecznościowe.

Skip to content