Spacer historyczny „Śladami zbrodni komunistycznych na warszawskiej Pradze”

24 września uczniowie klasy 3a uczestniczyli w ciekawych zajęciach, które odbyły się w formie spaceru historycznego po warszawskiej Pradze. Tematem zajęć były „Ślady zbrodni komunistycznych na warszawskiej Pradze”.  Lekcja dotyczyła trudnej i bolesnej historii Pragi w okresie stalinowskim. Zajęcia poprowadził dr Marcin Łaszczyński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Uczniowie zwiedzili miejsca związane z represjami komunistycznymi, poznali historię budynków, w których mieściły się siedziby polskich i sowieckich organów bezpieczeństwa publicznego oraz wysłuchali opowieści o losach więzionych tam ludzi, którzy doświadczyli brutalnych przesłuchań i niesprawiedliwych wyroków, co było poruszającą lekcją historii. Areszty mieściły się m.in.: przy ul. Strzeleckiej 8 (areszt śledczy NKWD i WUBP), ul. Strzeleckiej 10A (areszt NKWD), w LO im. Władysława IV przy ul. Jagiellońskiej 38 (areszt tymczasowy oraz siedziba Sowieckiego Trybunału Wojennego Armii Czerwonej), przy ul. Cyryla i Metodego 4 (siedziba Urzędu Bezpieczeństwa m.st. Warszawy) oraz przy ul. Namysłowskiej – więzienie „Toledo”.   Podczas spaceru uczniowie mieli także okazję zobaczyć różne style architektoniczne, które tworzą unikalny charakter tej dzielnicy – od kamienic secesyjnych, eklektycznych, przez modernistyczne osiedla, aż po charakterystyczne dla okresu PRL budownictwo socrealistyczne.
Małgorzata Geresz