TYDZIEŃ EUROPY 2024

W dniu 15 kwietnia rozpoczęliśmy Tydzień Europy 2024 Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest – 20 lat Polski w Unii Europejskiej. W różnej formie prezentowaliśmy uczniom  materiały dotyczące tematyki unijnej, prowadziliśmy konkursy, debaty i warsztaty ale również tanecznym krokiem przemierzaliśmy Europę. Wcześniej odbył się już konkurs na logo naszego wydarzenia. Wygrała go Alicja z klasy 1c. Widzicie go na plakatach, dyplomach i relacjach. Dzisiaj podczas przerw przeprowadziliśmy Konkurs Wiedzy o Stolicach Państw UE oraz tańczyliśmy Belgijkę pod okiem Pani Prof. Zuzanny Jachimczuk, która przygotowała informacje na temat tańca i przypomniała uczestnikom kroki układu. To był prawdziwy zastrzyk pozytywnej energii.

Drugi dzień Tygodnia Europy rozpoczęliśmy Konkursem Wiedzy o UE w konwencji teleturnieju Jeden z Dziesięciu  Organizatorami i autorami pytań byli uczniowie klasy 3c Karol i Bartek. W rywalizacji wzięli udział przedstawiciele klas 1-3. Po bardzo zaciętej rozgrywce zwycięzcą został Tomek J. z klasy 3d. Nagrodą główną jest wyjście  klasy do Europe Experience na warsztaty symulujące obrady Parlamentu Europejskiego. Miejsce drugie przypadło Gabrielowi z klasy 1 d i trzecie Julianowi z kl 2c. Kolejną aktywnością były warsztaty, które prowadziły uczennice klasy 2c Viktoria i Zuzia, uczestnikami zaś koleżanki i koledzy z klasy 1c. Tematem była aktywność wyborcza obywateli UE, a szczególnie młodzieży. Oczywiście zgodnie z planem tanecznym krokiem dotarliśmy do Hiszpanii. Ogniste  Flamenco pod czujnym okiem Pani Prof. Zuzanny Jachimczuk.

W trzecim dniu odbyła się debata z udziałem Prof. Renaty Mieńkowskiej (UW) oraz Prof. Jana Barcza( UW), która jest kolejnym wydarzeniem Tygodnia Europy. Temat debaty to ,,Podstawy integracji europejskiej i 20 lat Polski w UE”. Debatę poprowadzili uczniowie klasy 3c. Uczestnikami byli uczniowie klasy 1c,2c,3c,4c oraz 4a. Tańcem dzisiejszego dnia był polski, narodowy taniec POLONEZ.

Czwartego dnia, w ramach poznawania mechanizmów tworzenia prawa europejskiego uczniowie klasy 3c i 4c uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Panią Angelikę Gieraś, pracownika naukowego Katedry Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW. Prowadziliśmy symulację procesu legislacyjnego, uwzględniając uwarunkowania polityczne, siłę i skuteczność poszczególnych państw członkowskich. Kolejny taneczny akcent zawiódł nas do Grecji- Grek Zorba pod czujnym okiem Pani Profesor:)

Ostatniego dnia Tygodnia Europy odbywały się błyskawiczne konkursy podczas kolejnych przerw. Prowadzili je uczniowie klasy 2c. Dla uczestników przewidzieliśmy małe nagrody ale prosto z Brukseli. Podsumowaliśmy taneczne działania:) Serca uczestników zabawy zgodnie z oczekiwaniami podbiła Belgijka.

Mamy nadzieję, że nasza działania zachęciły uczniów do zainteresowania się  tematyką związaną z UE i 20 rocznicą obecności Polski w UE.

Jola Wiszniewska