Święto szkoły-Elekcja Stefana Batorego

W dniu 3 kwietnia 2012 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. W tym roku obchody poświęciliśmy stosunkom polsko – węgierskim. Młodzież pod kierunkiem pani prof. Doroty Myśliwskiej przygotowała spektakl pt. „Elekcja Stefana Batorego” Uczniowie wcielili się w postaci polskiej szlachty, która w dniu 8 listopada 1575 roku rozpoczęła obrady Sejmu Elekcyjnego na Woli. Część szlachty wybrała wówczas na króla Polski cesarza Rzeszy Maksymiliana II Habsburga. Wybór ten oburzył pozostałą szlachtę iwówczas z inspiracji posła Stanisława Szafrańca wybrano na króla Annę Jagiellonkę pod tym warunkiem, że wyjdzie za mąż za Stefana Batorego , księcia Siedmiogrodu. Szlachta po długich i burzliwych dyskusjach zgodziła się i ówczesny marszałek sejmu Mikołaj Sienicki ogłosił królem Polski Stefana Batorego. Uczniowie przygotowali stroje, rekwizyty oraz scenografię dbając o zachowanie ducha epoki.

Opracowała prof. D. Myśliwska