WYCIECZKA DO BERLINA I POCZDAMU

Berlin powitał nas zimowo-wiosenną aurą. Zgodnie z powiedzeniem “W marcu jak w garncu”. Nie przeszkodziło nam to w pokonaniu pieszo 12 kilometrowej trasy spacerowej do najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków i miejsc. Dotarliśmy do Reichstagu, Bramy Brandenburskiej,  przeszliśmy ulicą Unter den Linden, następnie do Forum Fridericianum, Bebelplatz, Uniwersytetu Humboldta, Katedry św. Jadwigi oraz do Wyspy Muzeów.

Kolejny dzień w Berlinie rozpoczęliśmy od obejrzenia pomnika Pomordowanych Żydów. To miejsce szczególne dla Berlińczyków i Niemców – pomnik symbol, poruszający i skłaniający do refleksji i przemyśleń. Następnie dotarliśmy na Potsdamer Platz i do Muzeum Topographie des Terrors- pokazujące historię narodzin nazizmu. Po II wojnie światowej dwubiegunowy podział świata i podział Niemiec oraz Berlina obok fragmentów Muru Berlińskiego symbolizuje dzisiaj Checkpoint Charlie. Kolejnym punktem była Wyspa Muzeów: Pergamonmuseum i Panorama- gdzie zatopiliśmy się w antyczny świat sztuki i kultury.

Trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w szczególnym miejscu- pięknym i urokliwym   Wannsee, a jednocześnie tragicznym. Tu bowiem w styczniu 1942 roku został przypieczętowany plan ostatecznego rozwiązania tzw. kwestii żydowskiej. Fenomen budowania nastrojów antyżydowskich, propagandy i polityki dyskryminacyjnej przybliżyła nam pracująca w Wannsee Pani Anna Ostrowska.

Po powrocie do centrum Berlina przeszliśmy ulicami dzielnicy Charlottenburg. Dotarliśmy do Kościół Pamięci, To miejsce przypomina o skutkach II wojny. światowej ale również upamiętnia ofiary zamachu terrorystycznego z 2016 roku.Wieczorem pojechaliśmy obejrzeć East Side Gallery – galerię pomnik dla wolności stworzony na resztach Muru Berlińskiego przez artystów z całego świata. Jeszcze jedna ważna informacja- odwiedziliśmy Reistagch – słynną kopiłę, z której oglądaliśmy  panoramę Berlina. W ślad za nami do Berlina przyjechał król Karol i  przeszkadzał nam w płynnej komunikacji.

Czwarty dzień to kolejna porcja historii najnowszej. Pojechaliśmy do Poczdamu, do Cecilienhof, miejsca gdzie odbyła się Konferencja Poczdamska Wielkiej Trójki po II wojnie światowej. To podczas tej konferencji zapadły decyzje dotyczące Niemiec.  Autentyczne wnętrza przywołują wydarzenia sprzed ponad 70 lat. Następnie zwiedzaliśmy barokowy zespół parkowo-pałacowy Sanssouci. Obiekt ten znajduje się na światowej liście UNESCO. Ostatnim punktem programu były pyszne słodkości na głównym deptaku Poczdamu w dzielnicy holenderskiej.

Piątego dnia żegnamy Berlin w nastroju świątecznym z akcentami Bożego Narodzenia i Wielkanocy jednocześnie. Ale wszystko po kolei. Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od spotkania z najpiękniejszą kobietą w Berlinie- Nefretete.Tę egipską piękność podziwialiśmy w Neues Museum. Oczywiście w muzeum znajduje się ogromna kolekcja przedmiotów będących świadectwem osiągnięć starożytnej sztuki egipskiej, greckiej i rzymskiej. Następnie przejechaliśmy na stare miasto, miejsce, które zostało opisane jako początek Berlina. To był ostatni punkt programu naszej wycieczki. Podsumowanie- ciągu pięciu dni pobytu przeszliśmy 70 tysięcy kroków, czyli prawie 50 kilometrów !!!!!!! Jesteśmy bardzo dumni z siebie!!!!!! Odwiedziliśmy trzy z pięciu muzeów znajdujących na Wyspie Muzeów. Byliśmy obok    najwyższej  wieży w UE.  Prześledziliśmy historię jednego miasta podzielonego między dea państwa przez 45 lat. Było super🤗

Szczególne podziękowania dla Pani Barbary Linke – nauczycielki języka niemieckiego. W jednej osobie w pomysłodawczyni i organizatorki wyjazdu🤗 Ale także brawo dla uczniów klas drugich i trzecich uczestniczących w wyjeździe. Do zobaczenia za rok.

Barbara Linke- organizatorka
Ewelina Kubicka i Jola Wiszniewska

Skip to content