WYJAZD DO TREBLINKI

12 września uczniowie klasy 3c i 4a uczestniczyli w wyjeździe do Treblinki, gdzie podczas II wojny światowej w latach 1941-1944 funkcjonował Niemiecki Nazistowski Obóz Zagłady i Obóz Pracy. Młodzież uczestniczyła w warsztatach składających się z dwóch modułów. W pierwszej części prezentowane były informacje na temat polityki Niemiec wobec Żydów w latach 30 i 40 XX wieku i tzw ostatecznego rozwiązania, którego metody i sposób ustalono podczas konferencji w Wansse. W efekcie tych decyzji powstał w Treblince Obóz Zagłady obok działającego Obozu Pracy. Treblinka okazała się być najbardziej wydajną fabryką śmierci w okupowanej Europie. Dziennie 17 tyś Żydów było mordowanych przez kolejne miesiące w sumie ok 900 tys ofiar. Drugaą część zajęć stanowiły wspomnienia Ocalałych, którym udało się uciec.  W trakcie buntu w 1943r. Młodzież poznając indywidualne historie próbowała określić emocje, odnieść się do sytuacji rodzinnej.  Następnie przeszliśmy symboliczną drogę do smierci ofiar nazistowskiego systemu.  W Treblince został zamordowany Janusz Korczak towarzysząc dzieciom z sierocińca, który prowadził.
Wyjazd odbył się w ramach środków uzyskanych z Projektu Podróże Wolności Miasta Stołecznego Warszawa , Projektu Kulturalna Szkoła na Mazowszu oraz dofinansowaniu Rady Rodziców LXIII LO im. L. Kossutha
Jola Wiszniewska