Wymiana z Rosją

Dnia 15.04 grupa młodzieży z 63 LO im. Lajosa Kossutha wraz z opiekunami p. Dorotą Myśliwską i p. Barbarą Charasz, wyruszyła o 15.25 pociągiem relacji Berlin – Moskwa do Smoleńska, gdzie czekali na nas przyjaciele, których mieliśmy przyjemność gościć w naszych domach w listopadzie ubiegłego roku. Po przywitaniu na Dworcu Smoleńsk, Rosjanie zabrali nas do siebie. Po odpoczynku, wszyscy uczestnicy wymiany spotkali się w rosyjskim liceum im. Władimira Iwanowa Pietrowa. Tam zostaliśmy ciepło przyjęci i mieliśmy możliwość uczestniczyć w lekcji języka angielskiego. Rozmawialiśmy o znanych miejscach i miastach Polski. Z kolei we wtorek byliśmy gośćmi na lekcji języka rosyjskiego, podczas której rosyjskie dzieci uczyły się czytać i pisać w swoim ojczystym języku. Po południu wsiedliśmy do „Marszrutki”, czyli rosyjskiego mini-busa i pojechaliśmy na miejsce katastrofy smoleńskiej. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Żołnierzy Polskich w Katyniu. Na miejscu katastrofy smoleńskiej, zapalone przez nas znicze symbolizują pamięć o osobach, które zginęły. Zaś zapalając znicze w Katyniu, oddaliśmy hołd Polakom poległym w lasach katyńskich. Mocno przeżyliśmy wizytę w tym miejscu, był to punkt kulminacyjny naszej wycieczki. Przewodniczka oprowadziła nas po tym terenie i opowiedziała całą historię o wydarzeniach, które miały tam miejsce. Wszyscy wysłuchali jej w milczeniu i zadumaniu. Wzruszeni złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze wraz z rosyjskimi kolegami na mogiłach Polaków i Rosjan zamordowanych przez NKWD. W środę uczniowie z Rosji przygotowali dla uczestników wymiany prezentację o najciekawszych miejscach ich miasta oraz najsłynniejszych Polakach, m.in. o Janie Pawle II, Januszu Korczaku, Fryderyku Chopinie. Największą atrakcją tego dnia było wyjście do cerkwi, która wiąże się z powstaniem Smoleńska. Jest najstarszą i największą ze znajdujących się tam cerkwi. Jej początek wywodzi się z czasów panowania cara Piotra I, założyciela tej miejscowości. Następnego dnia wybraliśmy się na Smoleński Uniwersytet „SmołGU”. Rektor oprowadził nas po budynku, mieliśmy możliwość obejrzeć jego wnętrza, wystrój, architekturę i popatrzeć na uczących się studentów. Potem odbyliśmy wycieczkę do centrum atomowej energii, gdzie prezentowany był Petersburg od początków jego założenia aż do czasów współczesnych. Wieczorem był czas wolny na kupowanie pamiątek oraz na spacerowanie po centrum miasta. Ostatniego dnia wymiany w szkole odbył się koncert, który kończył nasz pobyt u naszych wschodnich sąsiadów. Wszystkich zaskoczył wysoki poziom przygotowania artystycznego dzieci w rosyjskich szkołach. Pożegnanie było bardzo uroczyste. Otrzymaliśmy drobne upominki, a także dyplomy za udział w wymianie szkolnej.

autor: Monika Sęk, 2g