W dniu 30 marca uczniowie klas III C i III E pod opieką nauczyciela historii udali się do Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 40 w Warszawie na wystawę historyczną zatytułowaną “Przystanek komuna. Polska Ludowa 1944 – 89” Eksponaty pochodziły zarówno ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, jak również ze zbiorów własnych nauczycieli oraz uczniów tej szkoły. Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Ursynowa p. Tomasz Mencina, zaś patronat medialny “TVP Kultura” oraz “Wiadomości historyczne”.
Wystawa miała układ chronologiczny, czyli na parterze można było oglądać eksponaty z okresu “instalowania się” na ziemiach polskich władz komunistycznych oraz zobaczyć jakie formy represji stosowali komuniści wobec tych, którzy nie zgadzali się z nowym porządkiem polityczno – społecznym. W pokoju przesłuchań można było posłuchać zeznań rotmistrza Pileckiego. Następnie w sali dotyczącej lat pięćdziesiątych można było zobaczyć przygotowany przez uczniów tej szkoły kącik ku czci zmarłego Józefa Stalina. Na pierwszym piętrze można było prześledzić wydarzenia marca´68 i z grudnia 1970 roku. Uczniowie mieli okazję wysłuchać przemówień zarówno towarzysza “Wiesława” Gomułki, jak i Edwarda Gierka. Na drugim piętrze, w sali poświęconej stanowi wojennemu młodzież mogła sprawdzić na własnej skórze, jakie “odczucia” pozostawia uderzenie pałką milicyjną. Wystawa zostawiła u uczniów niezapomniane wrażenia, a to za sprawą pana Ireneusza Wywiała, który w sposób niebanalny przybliżył im najważniejsze wydarzenia z dziejów PRL. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć jak wyglądało życie codzienne Polaków w tamtym okresie, a więc prawdziwe kartki na artykuły spożywcze oraz przyjrzeć się niektórym sprzętom domowym: pralce “Frani”, telewizorowi “Lazuryt” i radiodbiornikowi “Pionier”.
Dzięki tej wystawie młodzi ludzie mogli choć na chwilę przenieść się do PRL i zobaczyć jak naprawdę żyli ludzie w tamtych latach.
Autor tekstu: p. Dorota Myśliwska