ZDALNA WIZYTA W TRYBUNALE SPRAWIEDLIWOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ

W dniu 3 marca uczniowie klasy 3c, 4c oraz przedstawiciele 2c uczestniczyli w zdalnej wizycie w TSUE. Spotkanie rozpoczęło się od omówienia roli Trybunału jako gwaranta prawa i praworządności w krajach członkowskich UE. Trybunał czuwa by prawo stanowione w UE było jednakowo interpretowane i wykonywane przez wszystkie państwa członkowskie. Podczas spotkania prezentowane były materiały filmowe, w których omówiono tok postępowania spraw, podkreślając, że TSUE pracuje w 24 językach urzędowych UE oraz że sądy poszczególnych państw jak i obywatele wnoszą sprawy we własnym języku i w tym samym otrzymują informację zwrotną. Zaprezentowano strukturę oraz zasady pracy Trybunału. Okazuje się, że Trybunał rozpatruje sprawy średnio w ciągu 15 miesięcy. Jeśli czas postępowania się wydłużą to można domagać się odszkodowania. Bywają jednak tzw. sprawy pilne rozpatrywane w ciągu 2-3 miesięcy.

Spotkanie było również świetnym źródłem informacji na temat zasad rekrutacji i wymagań dla kandydatów chcących podjąć pracę w TSUE. Pamiętać należy, że poza sędziami pracują tam setki osób w  charakterze pomocników, referendarzy sędziów, obsługa sekretariatu, informatycy, specjaliści od komunikacji i mediów oraz tłumacze. Pamiętajmy o kombinacji 522 języków UE. Na terenie Trybunału znajduje się największa biblioteka prawnicza gromadząca materiały  dotyczące prawa poszczególnych państw, prawa unijnego, orzeczeń oraz wykładni prawa krajowego i unijnego.

Uczniowie mogli zadawać pytania zaproszonym gościom. Wśród nich były te dotyczące polskich wątków i spraw, które toczyły się lub toczą przed TSUE ale również przyszłości jak np. regulacje dotyczące sztucznej inteligencji.

Piątek, 3 marca 2023

PROGRAM

09.00 Przywitanie i omówienie programu wizyty przez p. Jarosława Zasadę, administratora w Dyrekcji Komunikacji

09.05 Prezentacja filmu „Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej : gwarant prawa UE

dla 450 mln obywateli”, dyskusja

09.30 Prezentacja działalności orzeczniczej, p. Przemysław Mikłaszewicz, referendarz,

sesja pytań i odpowiedzi

10.00 Prezentacja filmu „Tok sprawy”, dyskusja

10.20 Wirtualne oprowadzanie po siedzibie Trybunału Sprawiedliwości, p. Jarosław Zasada

10.40 Interaktywne spotkanie z p. Maciejem Szpunarem, pierwszym rzecznikiem generalnym w Trybunale Sprawiedliwości UE

Jola Wiszniewska

Skip to content