WYCIECZKA KLAS 1B I 1D pobyt nad Jeziorem Wielkie Borzechowskie.
Wycieczka trwała 5 dni, od 9 do 13 czerwca 2025 roku. Uczniowie z klasy 1b i 1d, spędzili czas na Kociewiu. Mieszkaliśmy nad jeziorem Wielkie Borzechowski, na skraju Parku Narodowego Bory Tucholskie.
Pierwszego dnia wycieczki, odbyliśmy spacer po jednym z najstarszych ogrodzie dendrologicznym w miejscowości Wirty na Kociewiu.
Arboretum to nazwa takiego ogrodu, gdzie znajduje się około 830 gatunków drzew i krzewów. Powierzchnia arboretum zajmuje 70 hektarów.
Założycielem ogrodu był Oswin Puttrich. Najstarsze rośliny, drzewa owocowe i leśne zasadzono w 1869 roku. Pierwsza szkółka zajmowała tylko 2,5 hektara z 200 gatunkami drzew owocowych. W miarę upływu lat założyciel arboretum wprowadził drzewa alejkowe, ozdobne i plantacje róż, powiększając powierzchnię ogrodu.
Zgodnie z planami założyciela, ogród został podzielone na dwie części : parkową i leśną. Wszystkie rosnące rośliny posiadają wkopane w ziemię tabliczki z nazwą własną w języku polskim, po łacinie oraz informacje o regionie, z którego pochodzi.
W części parkowej rosną kwitnące azalie, różaneczniki i bzy. Mogliśmy podziwiać białe i różowe kwiecie przekwitających azalii. Na granicy części parkowej i leśnej ustawiono drewniany domek, a w nim ul z pszczołami. Zachowanie owadów obserwowaliśmy dzięki szklanej szybie , widocznej we wnętrzu domku.
Podczas spaceru po części parkowej, mijaliśmy niewielkich rozmiarów staw obrośnięty dzikimi żółtymi kosaćcami ( irysami) i wielkimi liśćmi łopianu.
W części leśnej przewodnik zwrócił nam uwagę na wiele ciekawych i niespotykanych w Polsce drzew. Niektóre egzemplarze zostały zasadzone pod koniec XIX wieku.
Wśród drzewa rosną berberysy, świdośliwy, klony, lipy, brzozy, sosny, świerki, modrzewie, cyprysiki, jodły dęby bezszypułkowe. Ich nazwy własne wskazują na kraj pochodzenia. Najcenniejszym są: mikrobiota syberyjska, metasekwoja chińska, limba syberyjska, orzech pośredni, skrzydłorzech chiński..
Przez ponad 180 lat istnienia, ogród dendrologiczny jest miejscem badań naukowych.
Zwiedzanie ogrodu umożliwiło młodzieży zapoznanie się z różnymi gatunkami roślin.
Po opuszczeniu ogrodu, dotarliśmy do ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Wielkie Borzechowskie. Mieszkaliśmy w drewnianych domkach, rozlokowanych wśród sosnowego lasu. Przez kolejne dni, uczniowie z obu klas, brali udział w różnych zajęciach sportowych i integracyjnych. Proponowane formy aktywności fizycznej, sprzyjały w rozbudowaniu współpracy w grupach, zdrowej rywalizacji i polepszeniu sprawności fizycznej. Trudnością dla młodzieży, okazał się bieg na orientację w lesie. Podczas tych zajęć, uczniowie sprawdzali swoje umiejętności korzystaniem z mapy i kompasu.
Atrakcją było pływanie na rowerach wodnych po jeziorze, z asyście wychowawców i ratownika wodnego pogotowia ratunkowego. Poprawiająca się pogoda i wzrost temperatury powietrza, zachęciły kilku śmiałków do kąpieli w jeziorze.
Wieczorami zachwycały nas zachodzące słońce i kolorystyka nieba.
Pobyt nad jeziorem stał się okazją do nawiązania bliższych koleżeńskich relacji między uczniami obu klas. Wychowawcy mogli więcej czasu spędzić ze swoimi wychowankami. Pobyt w lesie, z dala od hałasów dużego miasta, był relaksem dla wszystkich uczestników wycieczki.
tekst i zdjęcia Dorota Biłowicka- Maćkowiak