W listopadzie klasy IB, IF, IIE i IIF zwiedziły budynek Belwederu zlokalizowany przy Parku Łazienki Warszawskie.
Pałac jest siedzibą Kancelarii Prezydenta RP i pełni funkcje reprezentacyjne. Dlatego nie jest obiektem otwartym dla zwiedzających. W listopadzie 2006 roku, w miesiącu poświęconemu wydarzeniom obchodów święta odzyskania niepodległości, kilka sal Belwederu zostało udostępnionych dla warszawiaków. Uczniowie naszej szkoły skorzystali z tej możliwości. Po wcześniejszym ustaleniu terminu wycieczki, złożeniu listy uczniów, pokazaniu legitymacji szkolnych strażnikowi przy bramie, mogliśmy przejść przez dziedziniec do wskazanych przez przewodnika sal wystawwowych.
Belweder jest pałacem wybudowanym w XVII wieku. Powstał w 1654 roku jako rezydencja podmiejska rodziny Paców. Nazwę “Belweder” pałac zawdzięcza uroczemu położeniu na skarpie wiślanej z widokiem ku Wiśle na wschód. Od 1765 roku posiadłość była własnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W granicach pałacu powstały wówczas zabudowania gospodarcze. Na terenie czynna była w tym czasie manufaktura porcelany i fajansów. Współczesny wystrój pałacu ostatecznie pochodzi z czasu przebudowy w 1818 roku, kiedy to pałac zaczął służyć jako rezydencja ówczesnego namiestnika carskiego – księcia Konstantego, brata cesarza Aleksandra I. Pod skarpą, poniżej pałacu rozbudowano ogród z kanałami, stawami. Wkomponowano w nim pawilony w stylu egipskim, greckim i gotyckim.
Od roku 1918 budynek Belwederu jest siedziba państwową. Przez pewien czas mieszkał w nim Marszałek Józef Piłsudski.
W podziemiach Belwederu została otworzona wystawa poświęcona osobie Marszałka Piłsudskiego. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych. Wśród prezentowanych materiałów są zdjęcia upamiętniające ważne wydarzenia z walk o niepodległość Polski, gazety z czasów życia i działalności Marszałka, medale, ordery, dyplomy. W kilku gablotach prezentowane są osobiste pamiątki Jozefa Piłsudskiego: sztućce, papierośnica, nożyczki, podkowa konia Kasztanki.
Zwiedzając tylko fragmenty pomieszczeń w Belwederze przeszliśmy obok kaplicy. Witraże zaprojektował i wykonał Jerzy Owsiak, słynący przede wszystkim z działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W latach 90. mieszkał w Belwederze ówczesny prezydent RP – Lech Wałęsa.
Podziwialiśmy wystrój kilku sal, a w nich kryształowe lustra, jedwabne materie udrapowane na ścianach, malowidła przestawiające wszystkie znaki zodiaku, marmurowe kominki, meble w stylu klasycystycznym. Mogliśmy obejrzeć ekspozycje poświeconą historii najwyższego odznaczenia polskiego – Krzyża Virtuti Militari. W dwóch salach przedstawione są informacje o fundatorze tego odznaczenia – o królu Stanisławie Poniatowskim. Pierwszymi oznaczonymi byli Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski. Order nadawany był do roku 1989. W tym czasie zmieniła się oprawa krzyża i kolorystyka baretki. Na ścianach wystawowych zawieszone są proporce formacji wojskowych odznaczonych za waleczność. Przedstawione są portrety kilkudziesięciu osób, które zostały uhonorowane orderem.