Ruszyła kolejna edycja Tygodnia Europy. W tym roku pod hasłem -STOLICE PAŃSTW UE.Inspiracją do wyboru tematu były nasze tegoroczne wyjazdy szkolne podczas, których odwiedziliśmy Amsterdam, Ateny, Brukselę, Berlin, Luksemburg. Uczniowie przygotowali prace plastyczne, krzyżówki oraz podzielili się swoimi wspomnieniami z podróży do stolic unijnych.
W poniedziałek gościliśmy Panią Aleksandrę Olenderek-asystentkę europoseł prof.Danuty Huebner. Celem spotkania było przybliżenie uczniom wymagań i zasad rekrutacji na staże i do pracy w różnych instytucjach unijnych.
Drugi dzień TYGODNIA EUROPY 2023 upłynął pod hasłem młodzi w UE. Pierwszy warsztat z Panią Angeliką Gieraś (UW) polegał na symulacji procesu stanowienia prawa w UE zainicjowanej europejską inicjatywą obywatelską. W symulacji wzięli udział uczniowie klasy 3c i tegoroczni maturzyści. Drugie spotkanie prowadziła Pani prof. Marata Witkowska (UW), która zaprezentowała ofertę UE dla młodzieży. Omówiła najważniejsze założenia Roku Umiejętności 2023.
Trzeci dzień TYGODNIA EUROPY to zajęcia w języku angielskim prowadzone przez wolontariuszki z Fundacji Schumana- Susannę i Denis. W zajęciach brali udział uczniowie klasy 1c, 2c, 2d i 2b. Tematem pierwszych warsztatów były stereotypy i ich wpływ na postrzeganie poszczególnych narodów. Drugi temat dotyczył social mediów – pozytywnych i negatywnych aspektów ich wykorzystania w życiu. Młodzież miała również okazję porozmawiać z wolontariuszkami na temat wymagań i zasad udziału w wolontariacie europejskim.
Czwarty dzień TYGODNIA EUROPY to spotkanie online uczniów klasy 1c i 2c z rówieśnikami ze Szkoły Europejskiej w Brukseli. Do tej szkoły uczęszczają dzieci urzędników instytucji unijnych oraz organizacji międzynarodowych mających siedzibę w Brukseli m. in NATO. Uczniów interesowały różnice w systemie edukacji, programy nauczania, podreczniki europejskie, sposoby oceniania . Ale również pytano o poczucie polskości i kontakty z Polską. Szkola Europejska oferuje uczniom możliwość indywidualnych planów nauczania, każdy uczeń w swoim programie ma conajmniej trzy języki obce. Edukacja kończy się maturą europejską.