35 rocznica stanu wojennego

 

8 grudnia uczniowie klasy 3 c mieli okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, której bohaterami i jednocześnie uczestnikami byli działacze opozycji lat 70 i 80, twórcy i działacze Solidarności . Wśród zaproszonych gości obecni byli Janusz Onyszkiewicz , Jan Rulewski, Irena Lipowicz, o. Ziaja , Jan Lityński , Włodzimierz  Paszyński oraz Chris Niedenthal, fotograf , autor zdjęć symboli z okresu stanu wojennego.
Goście dzielili sie wspomnieniami z momentu wprowadzenia stanu wojennego, okresu internowania, więzienia i konspiracji. Zwracali przy tym uwagę na panujące w społeczeństwie polskim nastroje, podkreślając, że ruch Solidarności, który narodził się w 1980r. w Polsce był fenomenem na skalę światową, porównywalnym z ruchem społecznym Mahatmy Ghandiego w Indiach w latach 40-tych oraz działalności Martina Lutera Kinga w USA w latach 60- tych. Wyzwolił on w Polakach pokłady entuzjazmu, siły, działania, nadziei, które to zostały zahamowane przez wprowadzenie stanu wojennego .Ówczesny kapitał społeczny i zaufanie nie zostały odbudowane, a to przecież one stanowią filar społeczeństwa obywatelskiego . Spotkanie nie miało charakteru patetycznych przemówień. Goście wielokrotnie w sposób dowcipny i z poczuciem humoru wspominali absurdy tamtych czasów . Na uwagę zasługuje również obecność Chrisa Niedenthiala, który wspominał stan wojenny z perspektywy obcokrajowca i fotografa. na dużym ekranie mogliśmy oglądać zdjęcia Jego autorstwa .Debata odbyła się w Kinie Atlantic.

 Jolanta Wiszniewska

W dniu 13 grudnia, w 35 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojenneg , na zaproszenie pani prof. Doroty Myśliwskiej gościliśmy w naszej szkole pana ministra Janusza Onyszkiewicza. W okresie PRL ten znany polityk należał do “Solidarności” i był jednym z pierwszych opozycjonistów internowanych w stanie wojennym. Na spotkanie z panem Onyszkiewiczem przybył również pan burmistrz Wojciech  Matyjasiak, który podzielił się swoimi przeżyciami z tego okresu. Kanwą do opowieści z grudnia 1981 roku były wspomnienia świadków tamtych wydarzeń, które przytoczyli uczniowie naszej szkoły. Pan minister Janusz Onyszkiewicz w bardzo ciekawy sposób opowiedział o swoich przeżyciach z okresu internowania. Brzmiało to jak scenariusz filmu sensacyjnego. Młodzież słuchała tego  z ogromnym zainteresowaniem. Na koniec pan Onyszkiewicz odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów i nauczycieli. To spotkanie ze świadkiem historii uświadomiło nam, jak ważne w życiu są: wolność i poszanowanie praw.

 

Skip to content