3c i 3c w Treblince

W dniu 12.09.2023 uczniowie klas 3c i 4c uczestniczyli w wyjedzie do Muzeum w Treblince, gdzie w czasie II wojny światowej funkcjonował nazistowski obóz zagłady i obóz pracy. Historia obozu rozpoczyna się w 1941 roku, kiedy Niemcy utworzyli na tym obszarze obóz pracy, do którego trafiali Polacy łamiący obowiązujące w Generalnym Gubernatorstwie okupacyjne prawo. Od 1942 roku zaczął działać obóz  zagłady, w którym życie straciło okola 900 tysięcy Żydów przywożonych z Warszawy i okolic ale również z Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, a nawet Grecji i Macedonii. Wśród nich był również Janusz Korczak wraz z podopiecznymi.  Uczniowie obejrzeli filmy dokumentalne pokazujące działanie tej perfekcyjnej machiny śmierci. Pracowali z materiałami upamiętniającymi ofiary oraz wspomnieniami nielicznych ocalałych, którzy dając świadectwo zbrodni- dają nam przekaz- NIGDY WIĘCEJ !

Jola Wiszniewska