70. rocznica Powstania Warszawskiego

W poniedziałek 6 października społeczność naszego liceum zebrała się w imielińskim Multikinie, aby uczcić 70. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wśród gości honorowych znalazły się byłe więźniarki obozu w Ravensbrück, pani Mirosława Żurawska – Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania dla Dzielnicy Ursynów, pani Joanna Gierczyńska – dyrektor Muzeum Więzienia “Pawiak”, pani Magdalena Dąbrowska – prezes Fundacji “Kluboteki Dojrzałego Człowieka” i pani Anna Klimowicz – edukator IPN – “Przystanek Historia”. Wszystkich zgromadzonych powitał pan dyrektor Paweł Mazur, który w swoim krótkim wystąpieniu zachęcał uczniów, aby zainteresowali się historią powstania, póki jeszcze mogą poznać ją bezpośrednio od ludzi, którzy ten okres przeżyli. Uczniowie objęci merytoryczną i artystyczną opieką pań: Doroty Myśliwskiej i Anny Szczęsnej przybliżyli zebranym historię Powstania Warszawskiego w formie montażu słowno-muzycznego. Oprócz rysu historycznego, zaprezentowanego przez Mateusza Dudka (2C), Katarzynę Nowakowską (2B) i Pawła Bombolę (3D), mogliśmy wysłuchać wierszy “Dziś idę walczyć – Mamo!” (Mateusz Marszałek, 2D) i “Wspomnienia z Ravensbrück” (Julita Liwińska, 2A) oraz piosenek z tamtych lat wykonanych przy akompaniamencie skrzypiec (Dominika Gasik, 3D) i gitary klasycznej (Rafał Pilzak, 2C). Były to: “Warszawo ma” i “Warszawskie dzieci” w wykonaniu solistów i chóru (Katarzyna Jasica, 2B; Kristina Kunitskaya, 3D; Rafał Pilzak, 2C; Dominika Gasik, 3D i Paweł Bombola, 3D). O właściwe nagłośnienie zatroszczył się Wiktor Czernicki (2A), który użyczył nam własnego sprzętu i mikrofonów. W opinii gości i wielu uczniów naszej szkoły, uroczystość była niezwykle wzruszająca i została przygotowana w bardzo profesjonalny sposób (podziękowania za współpracę z Multikinem należą się pani Dorocie Maćkowiak, w innym miejscu bowiem obchody rocznicowe nie miałyby takiego kształtu), a wykonanie utworów muzycznych zdecydowanie wykraczało poza ramy zwykłego szkolnego apelu. Centralnym punktem uroczystości była projekcja filmu “Miasto 44”, poprzedzona wystąpieniem krytyka filmowego pana Andrzeja Bukowieckiego, który wprowadził nas w atmosferę filmu, opowiedział historię jego powstawania, przybliżył sylwetki reżysera i aktorów. Zwrócił także uwagę na najważniejsze wątki i sposób ich ukazania oraz fakt, że film powstał z myślą o ludziach w naszym wieku. Niezbyt często zdarza się, aby akademia patriotyczna zrobiła na uczniach tak duże wrażenie, żeby przerodziła się w żywe dyskusje uczniów między sobą, jak i uczniów z nauczycielami, a tak było właśnie tym razem. Dowodzi to, że cel reżysera jak i organizatorów uroczystości został osiągnięty.

Ewa Sobolewska, 3D
Paweł Bombola, 3D
(opieka:
p. Dorota Myśliwska i p. Anna Szczęsna)

{gallery}2014-Powstanie_Warszawskie{/gallery}

zdjęcia

wykonanie:

p. Dorota Maćkowiak

Ewa Sobolewska klasa 3D

 

Skip to content