ACT 4 PEACE –,,JESTEŚMY ŻYDAMI Z BRESLAU”

W ramach działalności  Klubu Pokoju – ACT 4 PEACE, realizując cele i założenia projektu Erasmus+ uczniowie klasy 1c mieli okazję obejrzeć  w Kinie Atlantic, premierową w Warszawie, projekcję wyjątkowego filmu dokumentalnego ,, Jesteśmy Żydami z Breslau”. W pokazie uczestniczyli twórcy filmu Karina Kaper i Dirkiem Szusziesem oraz koordynatorka projektu i konsultantka historyczna Katharina Friedla. Wydarzeniu patronowała Fundacja Konrada Adenauer, Muzeum Polin oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Gospodarzem spotkania był Artur Wolski.

“To opowieść o ludziach ze świata, którego już nie ma. Jedynymi świadkami jego istnienia pozostała garstka osób, które jako dzieci przeżyły zagładę żydowskiej diaspory Wrocławia. Wraz z nimi zwiedzamy tamto miasto, podążamy ku miejscom, które znamy, ale jak się szybko przekonujemy tylko cześciowo. Słuchając wspomnień ocalonych, dostrzegamy nowe oblicze ulic i domów. Film dokumentalny „Jesteśmy Żydami z Breslau. Ocalała młodzież i jej losy po roku 1933“ (Wir sind Juden aus Breslau. Überlebende Jugendliche und ihre Schicksale nach 1933), który wkrótce będzie prezentowany we Wrocławiu, nie jest jednak tylko nostalgiczna podróżą. Historia bohaterów, tragiczna i nadal bolesna, jest jednocześnie wezwaniem do przeciwstawienia się wszelkim formom nietolerancji, ksenofobii, odrzucenia i izolacji. Współczesny Wrocław, co także pokazują autorzy filmu, nie jest od takich zachowań wolny.
O ciągle mało znanych wątkach historii miasta przed 1945 rokiem opowiada dokumentalny film „Jesteśmy Żydami z Breslau. Ocalała młodzież i jej losy po roku 1933“ (Wir sind Juden aus Breslau. Überlebende Jugendliche und ihre Schicksale nach 1933), który wkrótce będzie można obejrzeć w kinie. Jest to efekt długiej pracy uczniów polskich i niemieckich, którzy rozmawiali z dawnymi żydowskimi mieszkańcami przedwojennego Wrocławia. Spotkaniom tym towarzyszyła z kamerami para niemieckich reżyserów, Karin Kaper i Dirk Szuszies. W trakcie pracy nad filmem odwiedzono różne kraje, Polskę, Niemcy, Izrael i USA. W filmie wystąpiło 14 świadków.

Film dedykowano pamięci zmarłego w tym roku prof. Fritza Sterna, wybitnego historyka, postaci bardzo zasłużonej dla porozumienia między Żydami, Niemcami i Polakami. Stern był właśnie taką otwartą na współczesny Wrocław osobą. On i jemu podobni świadkowie XX wieku nieśli nadzieję, że możliwe jest wyciągnięcie ku sobie rąk. Mimo osobistych tragedii stać ich było na słowa, gesty i czyny, które współczesnym zwolennikom surowego rozliczania historii, najlepiej sąsiada, nie mieszczą się w głowach. W filmie prof. Stern z dumą zapowiada, że swoją bibliotekę przekaże Uniwersytetowi Wrocławskiemu. Bez wątpienia to piękny i szlachetny gest, jest to jednak wielkie zobowiązanie dla nas, by o takich ludziach pamiętać, bo „staliśmy się uczestnikami ich życia”.

Krzysztof Ruchniewicz

Więcej informacji o filmie i jego Bohaterach w opracowaniu Pani Marii Luft