BLISKI WSCHÓD – GENEZA I PRÓBA ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW.

BLISKI WSCHÓD – GENEZA I PRÓBA ROZWIĄZANIA KONFLIKTÓW.

W ramach realizacji programu szkolnego klubu ACT4PEACE uczniowie klasy 3c spotkali się z dziennikarzem Jarosławem Kociszewskim, wieloletnim korespondentem Polskiego Radia na Bliskim Wschodzie, autorem audycji o tematyce międzynarodowej, obecnie reporterem Wirtualnej Polski. Jarosław Kociszewski łączy wykonywany zawód z pasją, uwielbia jeździć  i opowiadać o świecie, ze szczególnym naciskiem na Bliski Wschód i Afrykę, w której przebywał dłuższy czas pracując m.in. jako wolontariusz.

Spotkanie rozpoczęliśmy od zrobienia mapy myśli na temat skojarzeń z Bliskim Wschodem i okazało się, że w praktyce to co dzieje się w  tym rejonie świata dotyczy każdego z nas poprzez ceny ropy naftowej wpływającej na ceny większości towarów, transport towarów z Dalekiego Wschodu przez cieśniny bliskowschodnie oraz poczucie bezpieczeństwa lub jego brak z powodu fali uchodźców i terroryzmu.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała informacji o podłożu wielowiekowego i wielokulturowego konfliktu, w który pośrednio współcześnie zamieszane są również mocarstwa światowe Rosja, USA. Zastanawialiśmy się również czy są metody  na rozwiązanie problemów tego rejonu świata. W jaki sposób opinia światowa wpływa na zwaśnione strony. Czy stara się wyciszać napięcia, czy też podsyca? Pojawiły się również akcenty polskie.

Nasz Gość opowiadał o współczesnych sposobach prowadzenia działań wojennych i metodach wpływania na przeciwników.

Jolanta Wiszniewska