Dzień na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej

Uczniowie 3b w piątek 24.03.2023 roku uczestniczyli projekcie Politechniki Warszawskiej Zawsze Ciekawi. W ramach projektu nasi uczniowie  byli na  bardzo ciekawym wykładzie „Inżynieria chemiczna dziś i jutro”, mogli  zwiedzić laboratoria :

• Laboratorium Aparatury Procesowej – unikalne w Polsce i na świecie ze względu na bogactwo procesów, skali występujących tutaj aparatów oraz całych instalacji. Można je opisać cytatem Benjamina Franklina: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę”.
  • Laboratorium Grafenowe – pozwala na bliższe zapoznanie z nanoskopowymi formami węgla, takimi jak sam grafen, węglowe kropki kwantowe, nanorurki węglowe. To wyjątkowa okazja, żeby wejść do  laboratorium, w którym badane są takie struktury i dowiedzieć się, jak mogą być one wykorzystane w otaczającym nas świecie.
  • Laboratoria Bioprocesów i Inżynierii Biomedycznej – pokażemy tam laboratoryjnej wielkości bioreaktory, protezy kości i naczyń krwionośnych, a także urządzenia i pomieszczenia sterylnie czyste (tzw. cleanroomy) służące do hodowli komórek roślinnych i zwierzęcych. To miejsce to odpowiedź inżynierii chemicznej na rosnące potrzeby wytwarzania antybiotyków, leków i szczepionek, konstrukcji protez organów lub urządzeń służących medycynie.