DZIEŃ Z PRAWEM

27 lutego na terenie LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha odbył się Dzień z Prawem pod hasłem –ZAWODY PRAWNICZE. Impreza przeznaczona była dla uczniów ursynowskich szkół, w szczególności ostatnich klas gimnazjalnych oraz ósmoklasistów. Jej celem była prezentacja zawodów prawniczych w Polsce pod kątem wymagań i kryteriów związanych z wykształceniem oraz predyspozycjami koniecznymi do ich wykonywania, a także zakresem uprawnień i praktycznych działań wobec obywateli. Tak więc poza elementami edukacji prawnej młodzież otrzymała również informacje z zakresu doradztwa zawodowego.  Impreza rozpoczęła się wykładem pani Hanny Machińskiej, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Kolejnym punktem programu były zajęcia w grupach z prawnikami: sędziami, adwokatami, prokuratorami, radcami prawnymi, a także notariuszem i komornikiem oraz mediatorem sądowym. Partnerami przedsięwzięcia było Biuro RPO, Okręgowa Izba Radców Prawnych, Stowarzyszenie Profesora Hołdy, Instytut Wymiaru Sprawiedliwości oraz Uczelnia Łazarskiego, której studenci Wydziału Prawa i Administracji zachęcali  do korzystania z bezpłatnych porad Studenckiej Poradni Prawnej. Imprezy nie jest przypadkowa bowiem od września 2018 roku we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Warszawie, w naszym Liceum realizowana jest innowacja pedagogiczna z zakresu edukacji prawnej – Prawo przydaje się w życiu. Raz w tygodniu uczniowie klasy drugiej o profilu społeczno-prawnym mają zajęcia prowadzone przez prawników podczas których poznają  różnye gałężie prawa funkcjonującego w Polsce.