DZIEŃ Z PRAWEM

26 lutego 2020r. w LXIII LO im.L.Kossutha po raz drugi odbył się Dzień z Prawem. Impreza dedykowana dla uczniów ursynowskich szkół, której celem jest edukacja prawna. W tegorocznej edycji wzięło udział 16 przedstawicieli zawodów prawniczych reprezentujących m.in. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Okręgową Izbę Radców Prawnych, Adwokaturę, Sąd, Prokuraturę, Komendę Rejonową Policji II Warszawa-Mokotów oraz Uniwersytet Warszawski.  Podczas tego wydarzenia LXIII LO odwiedziło ponad 500 uczniów sąsiednich szkół. W tym roku staraliśmy się zwrócić szczególną uwagę na temat mowy nienawiści i hejtu, granic wolności słowa i poszanowania praw człowieka i obywatela oraz grożącej za ich łamanie odpowiedzialności cywilnej i karnej. Stąd też temat wykładu otwierającego ,, Mandat Rzecznika Praw Obywatelskich w świetle dzisiejszych wyzwań w dziedzinie ochrony praw człowieka”. Część zajęć np. dotycząca zawodów prawniczych: sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców  miała formę wykładów po których uczestnicy mogli zadawać pytania. Równolegle odbywały się zajęcia warsztatowe prowadzone m.in. przez przedstawicieli Zespołu ds. Równego Traktowania działającego przy Biurze RPO. Ogromne zainteresowanie wzbudziły zajęcia z zakresu kryminalistyki i nauk sądowych prowadzone przez panią Martę Cierniak z Koła Naukowego Kryminalistyki przy Centrum Nauk Sądowych UW oraz praktyczny warsztat kryminalistyczny prowadzony przez Mariusza Kurasa naczelnika Sekcji Kryminalistyki Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego. Młodzież mogła samodzielnie spróbować zabezpieczyć ślady daktyloskopijne obejrzeć sprzęt, który jest niezbędny podczas pracy ekipy zbierającej materiał dowodowy na miejscu przestępstwa. Uczniowie naszego Liceum, którzy realizują program edukacji prawnej przygotowali pod okiem przedstawicieli OIRP symulacje mediacji rówieśniczych oraz procesu cywilnego. Nie były to łatwe zadania szczególnie poprowadzenie sprawy sądowej, której przedmiotem był rozwód, słuchanie stron i świadków opanowanie reakcji widowni wymagało od sędziego sprawności i orientacji w temacie. Wszystko przebiegało zgodnie z procedurami i zasadami. Dzięki współpracy i uprzejmości Uczelni Łazarskiego szkolny skład orzekający i reprezentanci stron ubrani byli w togi i wyglądali bardzo poważnie.

Cieszy nas bardzo, że udało nam się olejny raz przeprowadzić Dzień z Prawem, który jest naturalnym efektem edukacji prawnej, która prowadzona jest w naszej szkole od dwóch lat we współpracy z OIRP w Warszawie.

Jolanta Wiszniewska