Projekt obchodów 60 rocznicy wydarzeń politycznych i społecznych

 

9 listopada młodzież z naszej szkoły zakończyła realizację projektu obchodów 60 rocznicy wydarzeń politycznych i społecznych, które rozegrały się w Polsce i na Węgrzech w 1956r. W ramach różnych aktywności zwiedziliśmy wystawę okolicznościową przygotowaną przez Instytut Kultury Węgierskiej i Instytut Pamięci Narodowej. Oglądaliśmy filmy i kroniki nawiązujące do wydarzeń sprzed 60 laty oraz uczestniczyliśmy w wykładach. Uczniowie wykonali prace plastyczne.

Zwieńczeniem projektu była wizyta w naszej szkole byłego ambasadora Węgier-pana Akosa Engelmayera, który brał udział w  Rewolucji Węgierskiej w 1956r.

Minutą ciszy uczciliśmy ofiary tamtych krwawych i dramatycznych dni .Młodzież miała okazję wysłuchać  bardzo osobistej relacji świadka historii, zadać pytania. Naszym gościem był również Atache Ambasady Węgierskiej  pan Zeold Zsombor, który uroczyście otworzył wystawę pt. ,,Wspólne rozdziały historii Polski i Węgier.” udostępnionej czasowo naszej szkole  przez Ambasadę. Miło nam był również gościć przedstawiciela władz dzielnicy, pana burmistrza Wojciecha Matyjasiaka oraz panią wicedyrektor z Gimnazjum nr 93 wraz z delegacją uczniów tej szkoły.

Jola Wiszniewska

 

Skip to content