Wycieczka do Laboratorium ALAB

Dnia 21 listopada klasą 2b (biologiczno-chemiczną) wybraliśmy się na wycieczkę edukacyjna do Laboratorium ALAB. Wycieczka miała na celu obejrzenie profesjonalnego sprzętu badawczego, doświadczenia oraz zapoznanie się z metodami wykrywania różnego typu patogenów.

Laboratorium ALAB jest najlepiej rozwiniętą siecią laboratoriów w Polsce, która oferuje szeroki zakres badań: hematologię, biochemię kliniczna, analitykę ogólną, markery nowotworowe, koagulologię, immunochemię, bakteriologię, wirusologię, genetykę, cytologię onkologiczną, histopatologię, diagnostykę prątka gruźlicy.

Klasę podzielono na 2 grupy a następnie wydzieleni pracownicy oprowadzali nas po zakątkach laboratorium. W pierwszej kolejności trafiliśmy do pracowni mikrobiologicznej, w której robiono rozmazy oraz selekcjonowano różnego typu próbki do badań (krew, mocz, wymazy). Nasza przewodniczka opowiadała nam o wykonywaniu rozmazów na różnych rodzajach podłoży do namnażania bakterii. Mogliśmy oglądać wyhodowane kolonie bakteryjne oraz porównać obraz mikroskopowy bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Następnie obejrzeliśmy płytki z antybiogramami i dowiedzieliśmy się jak je wykonać i wykorzystać. Jest to jedyny sposobów zbadania czy bakterie są odporne czy wrażliwe na dany antybiotyk. Polega on na posianiu bakterii na szalkach Petriego, a następnie położeniu krążków nasączonych antybiotykami i sprawdzeniu stref wrażliwości.

Później pokazano nam maszyny, dzięki którym identyfikacja bakterii zajmuje kilka minut a nie godzin lub dni. Innowacyjność firmy jest niesamowita. Największe wrażenie na nas wszystkich zrobiła maszyna o nazwie MALDI TOF (Matrix-Assisted Laser Desorption/Ionization Time-Of-Flight Mass Spectrometry). Jest to spektrometr masowy, który służy do identyfikacji bakterii, grzybów drożdżopodobnych i grzybów strzępkowych. Wiązka lasera rozbija bakterie na białka, które z kolei zostają zidentyfikowane. Dzięki temu procesowi powstaje widmo charakterystyczne dla każdego rodzaju bakterii.

Oglądaliśmy też pozostałe maszyny odgrywające także ważna rolę, np. BACTEC 9240, która służy do inkubacji posiewów krwi.

Bardzo ciekawy był wykład z genetyki. Jeden z pracowników laboratorium genetycznego opowiedział nam o badaniach, które są tu prowadzone: wykrywanie chorób genetycznych, wykrywanie mutacji prowadzących do nowotworów, wykrywanie obecności wirusów HCV, HPV, HIV. Poruszyliśmy też problemy dotyczące celowości badań genetycznych oraz profilaktyki wirusa HPV.

Kolejną atrakcją była Automatyczna linia WorkCell. Maszyna ta zajmowała cały pokój, ale miała bardzo istotne zadanie, segregacja probówek i wstępne badania. Niestety maszyna uległa awarii przed naszym przyjściem, wiec mogliśmy tylko ujrzeć część jej pracy, lecz nawet ta mała część była oszałamiająca. Maszyna był jak by organizmem, probówki wchodziły do maszyny, następnie oklejane kodem, po prześwietlaniu selekcjonowane przez mechaniczna łapę, która wybierała poszczególne probówki i odkładała na inna taśmę.

Na koniec trafiliśmy do laboratorium weterynaryjnego gdzie mogliśmy obejrzeć rozmazy krwi zwierząt i preparat, w którym widać było pasożyta krwi – Babesiacanis (pierwotniak pasożytujący wewnątrz erytrocytów).

Kosma Rabiega 2b

{gallery}2013-alab-labolatorium{/gallery}

 

 

Skip to content