Szkoła Dialogu

 

 

12 KWIETNIA KLASA 1 C WRAZ Z OPIEKUNEM ROZPOCZĘŁA ZAJĘCIA I REALIZACJĘ PROJEKTU Z FUNDACJĄ FORUM DIALOGU, STARAJĄC SIĘ O UZYSKANIE TYTUŁU SZKOŁY DIALOGU. ,,Szkoła Dialogu” to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. 

W 2008 roku odbyła się pierwsza edycja programu, która była realizowana w placówkach warszawskich. Od roku 2009 SZKOŁA DIALOGU – WARSZAWA prowadzona jest wspólnie z siostrzanym projektem SZKOŁA DIALOGU – POLSKA, który angażuje młodzież z małych miejscowości o bogatej historii żydowskiej. 

Program „Szkoła Dialogu” oparty jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci. 

Uczestniczące w programie szkoły otrzymują tytuł „SZKOŁY DIALOGU”. Jest on przyznawany na rok, a kryterium jego otrzymania jest udział uczniów w czterech warsztatach edukacyjnych składających się na program „Szkoła Dialogu” i prowadzonych przez doświadczonych trenerów Forum oraz zrealizowanie projektu upamiętniającego społeczność żydowską w swojej miejscowości i przesłanie sprawozdania.

W ramach zajęć młodzież ma za zadanie wspólnie przygotować własny projekt upamiętniający lokalną przedwojenną społeczność żydowską. Przygotowane przez uczniów prace biorą udział w konkursie, którego rozstrzygnięcie ma miejsce podczas uroczystej GALI SZKOŁY DIALOGU. W czasie Gali wszystkie uczestniczące w danej edycji programu szkoły otrzymują dyplom „Szkoły Dialogu”, a laureaci atrakcyjne nagrody.

PROJEKT REALIZOWANY POD PATRONATEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

OPIEKUN JOLA WISZNIEWSKA

 

{gallery}2016-dialog{/gallery}

 

W dniu dzisiejszym tj. 26.04.zakończyliby zajęcia teoretyczne w ramach projektu Szkoła Dialogu-podsumowaliśmy nasze spotkania , staraliśmy sie odpowiedzieć na pytanie -Czy utrwalanie wydarzeń historycznych ma sens, a jeżeli tak , to w jakiej formie powinno sie ono odbywać . Poza tym uczniowie wypełnili ankiety przygotowane przez Forum Dialogu oraz najtrudniejsza rzecz , musieli opracować wstępne założenia projektu, który zamierzają zrealizować . Projekt powinien utrwalać obecność i wiedzę na temat obecności Żydów w środowisku lokalnym. Nie jest to proste zadanie ale ciekawych pomysłów było sporo- teraz czas na ich realizacje!
Jolanta Wiszniewska

{gallery}2016-dialog2{/gallery}

 

 

Skip to content